EBRD 25 milyar avroluk enerji projesine finansman sağlayacak

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerine destek olmayı sürdürüyor

25 Mayıs 2012

Avrupa Yatırım Kalkınma Bankası (EBRD) 3 yıl içinde toplam yatırım büyüklüğü 25 milyar avroya ulaşacak enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerine destek olacağını açıkladı.

Açıklamada EBRD’nin 6 yıldır devrede olan Sürdürülebilir Enerji Girişimi (SEI) programı ile bugüne kadar 29 ülkede, toplam yatırım tutarı 46 milyar avronun üzerinde olan 450’den fazla projeye 9 milyar avronun üzerinde destek sağladığı belirtildi. Bankanın destek olduğu yatırımların üçte ikisi ise özel sektör yatırımları oluşturdu.

Açıklamada üçüncü aşamasına giren bu program kapsamında EBRD’nin 2012 – 2014 yılları arasında ise toplam yatırım büyüklüğü 25 milyar avroyu bulacak projelere 4.5 ila 6.5 milyar avro arasında finansman sağlayacağı belirtildi. Bankanın finansman sunduğu bu pojelerin devreye girmesi ile yılda 32 milyon tona varan zararlı gaz salımının engellenmesi mümkün olacak.

Geçen yıl enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarındaki 111 projeye destek olan EBRD’nin, 2011 yılında gerçekleştirdiği yatırımların yüzde 30’unu bu iki alan oluşturmuştu.