Duygu Erten’e ABD’den önemli ödül

Erten sürdürülebilirlik alanındaki en güçlü 10 kadından biri seçildi

12 Kasım 2017

Özellikle yeşil binalar konusunda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden olan STK lideri, akademisyen, danışman ve aktivist Dr. Duygu Erten, ”Sürdürülebilirlik Alanında Lider Kadınlar Ödülü” ile ödüllendirildi.

Bu ödül 2014 yılından beri, ABD Yeşil Binalar Konseyi (USGBC), Yeşil Binalar ve Tasarım (gb&d) ve Sürdürülebilirlikte Dünya Lideri Kadınlar  grubu işbirliği ile her yıl dünyada sürdürülebilirlik alanında fark yaratan 10 kadına veriliyor.

Önceki yıllarda Hillary Clinton, Bea Perez (Coca-Cola), Angela Foster-Rice (United Airlines), Arielle Bertman(Google) ve Jeanne Gang(Studio Gang Architects) gibi isimlerin kazandığı ödüle bu yıl, geçtiğimiz hafta düzenlenen ödül töreninde Duygu Erten ile birlikte Deb Frodl (GE Ecomagination), Catherine Luthin (Luthin Associates, Inc.),Ilana Judah (FXFOWLE Architects), Sandra Leibowitz (Sustainable Design Consulting), Susan Rochford (Legrand North America), Lynn N. Simon (Thornton Tomasetti), Gillan Taddune  (Banyan Water),Virge Temme (Virge Temme Architecture) ve Wendy Vittori (HPD Collaborative) elde etti.

Dr. Duygu Erten kimdir?

Dr. Duygu Erten, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını ABD’de bursla Rutgers Üniversitesinde İnşaat ve Çevre Mühendisliği dalında tamamladı. Princeton Üniversitesinde araştırmacı olarak çalıştı.AECOM ve BOVIS Lend Lease firmalarının Los Angeles ofislerinde lisanslı mühendis olarak çalıştı ve aynı zamanda Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) de dersler verdi.Harvard ÜniversitesiSchool of Public Health bölümünde “Sürdürülebilirlikde Liderlik” alanında Executive Programı tamamladı.

Türkiye’ye döndükten sonra Clinton Vakfı-Clinton İklim Girişimi Direktörlüğü yapan Erten aynı dönemde Çevre Dostu Yeşil Binalar Konseyinin eş kurucusu olmuş, derneğin Başkan ve Başkan yardımcılıkları görevlerinde bulunmuştur. Halen Uluslararası İlişkilerden sorumlu ÇEDBİK Başkan Yardımcısı,Yeşil Okullar Komisyonu Başkanı, LEED-Uluslararası Komisyon Üyesi.

Erten, ABD Yetkin İnşaat Mühendisi (PE) olup,LEED AP BD+C, LEED Faculty, BREEAM AP, BREEAM Communities, BREEAM In-Use, DGNB, WELL, CEEQUAL ve C2C gibi uluslararası yaygın yeşil bina sertifikasyonlarında akreditedir.Erten, Piri Reis Üniversitesi, Rönesans Küçükyalı Kampüsü,Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye Müteahhitler Birliği Merkez Ofisi gibi öncü projelerin yeşil stratejilerini kurgulamıştır. Erten, 2014’de LEED sertifikasını veren, ABD Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) Yönetim Kuruluna üye oylarıyla seçilen ilk Türk oldu.

2012 yılında Dünya Yeşil Binalar Konseyleri tarafından sürdürülebilirliğe global katkı yapmış liderlere verilen “Başkanlık Ödülü” nü alan  Erten’e,2016 yılında İngiliz Bina Araştırma Kurumu (BRE) yeşil binalar alanında mesleki anlamda en kıdemli profesyonellere verilen BREEAM Fellow ünvanı vermiştir.

Dr. Erten, Sabancı, Boğaziçi ve Medipol Üniversitelerinde sürdürülebilirlik/yeşil tasarım ve inşaat ve sivil toplum örgütleri yönetimi ve etik dersleri vermiştir.