Dünya Saati çalışması reklamcılık ödülü kazandı

Şekerbank tarafından 2013 Dünya Saati etkinliği için hazırlatılan çalışma MediaCat Fellis ödülü kazandı

22 Kasım 2013

Şekerbank tarafından 2013 yılı Dünya Saati etkinliğine dikkat çekmek amacı ile hazırlatılan iletişim çalışmasının bankanın reklam ajansına ödül getirdiği bildirildi.

Şekerbank tarafından yapılan açıklamada, bankanın reklam ajansı Concept tarafından 2013 yılı Dünya Saati etkinliği için hazırlanan reklam panosu uygulamasında fosforlu bir malzeme kullanıldığı ve pano üzerindeki çalışmanın 23 Mart günü havanın kararması ile görünür hale geldiği ifade edildi.

Açıklamada ”Bir dakika karanlık doğayı aydınlatır” sloganı ile hazırlanan çalışma sayesinde ”Dünya Saati” etkinliğine dair mesajın enerji harcanmadan daha fazla kişi tarafından fark edilmesinin sağlandığı bildirildi.

Bankanın reklam ajansı Concept ise bu çalışma ile 2013 MediaCat Felis Ödülleri’nde yaratıcılık dalında birinciliğe layık görüldü.

MediaCat Felis Ödülleri sekiz yıldır pazarlama iletişiminde yaratıcı ve etkili medya fikrinin önemini vurgulamak için düzenleniyor.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) öncülüğünde 2007 yılından beri her yılın Mart ayında gerçekleştirilen etkinlik ile iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Geçen yıl düzenlenen katılımın 150 ülkeyi geçtiği etkinlikte Türkiye’den de birçok kişi ile özel ve kamu kuruluşu bir saatliğine ışıklarını kapatarak harekete destek vermişti. Etkinlik bu yıl ise 29 Mart tarihinde gerçekleşecek.

Bununla birlikte harekete daha fazla farkındalık yaratmak amacı ile gerek WWF gerek ise özel kuruluşlar tarafından birçok yaratıcı iletişim çalışması yapılıyor.

2007 yılında Philips için Filipinli reklam ajansı BBDO / Guerrero Ortega tarafından iklim değişikliği ve enerji tasarrufuna dikkat çekmek amacı ile fosforlu bir madde ile kaplanmış duvar etiketleri hazırlanmış ve 1,500’ün üzerindeki kamu binası, restoran, ofis ve bar gibi yerlere yerleştirilmişti. Çalışma üç ayrı reklamcılık ödülüne layık görülmüştü.

Aynı zamanda etkinliğin yaratıcılarından olan Avustralyalı reklam ajansı Leo Burnett tarafından 2009 yılında Syndey’de uygulanan bir reklam panosu çalışmasında ise yine fosforlu bir madde kullanılarak, güneşin batışının ardından panodaki mesajın dikkat çekici hale gelmesi sağlanmıştı.

Vodafone tarafından 2009 yılında Macar reklam ajansı DDB için yine etkinliğe farkındalık yaratmak amacı ile karanlıkta parlayan kartlar hazırlatılmıştı.