Dünya Kupası’nın karbon ayak izi güneş elektriği ile düşecek

Yingli Solar’ın sponsoru olduğu 2014 Dünya Kupası için Maracanã stadyumunda 390 kW gücünde güneş elektriği sistemi kurulumu gerçekleştirdiği bildirildi

11 Aralık 2013

Yingli Solar’ın Brezilya’da gerçekleşecek FIFA 2014 Dünya Kupası’nın sponsorları arasında yer aldığı bildirildi.

Yingli Solar Türkiye’nin konu ile ilgili açıklamasında şirketin Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç , Yingli Solar’ın futbol alanındaki sponsorluk deneyimini Almanya Bundes Liga takımlarında Bayern Münih ile başlattığını hatırlatırken, bunu Dünya Kupası ile devam ettirmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Uğur Kılıç açıklamasında sponsorluk çalışmaları kapsamında, FIFA 2014 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan yaklaşık 80 bin seyirci kapasiteli dünyaca ünlü Maracanã Stadyumu’nun 2,380 metrekarelik çatısına toplam kurulu güçleri 390 kW olan 1,556 adet YGE 60 Cell Serisi panel döşendiği bilgisini verdi.

Çalışmayı Yingli Solar’ın gurur kaynağı olarak niteleyen Kılıç Yingli Solar’ın dünyanın gözlerinin futbola çevrildiği bir etkinlikte futbolseverlerde çevre ve güneş enerjisi ile ilgili bilgi ve farkındalık yaratılmasını da hedeflediğini ifade ederken, stadyum içinde ve dışında yapılacak etkinliklerle de konuya ilginin artmasını sağlamak için çaba göstereceklerini kaydetti.

Yingli Solar panelleri kullanılarak, 183 tonluk metal bir halka üzerinde kurulumu gerçekleştirilen sistem ile yıllık 240 evin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek düzeyde elektrik üretilecek iken, bu üretim yıllık 2,560 ton karbondioksit salımını engelleyebilecek.

FIFA tarafından Haziran ayında Yingli Solar’ın çalışması ile ilgili yapılan açıklamada, FIFA’nın 2011 yılında Brezilya’da gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasında Brezilyalıların yüzde 90’ının etkinliğin çevre dostu olmasını çok önemli olarak nitelediği sonucuna ulaşıldığı bildirilmişti.

2010 yılında Güney Afrika’da gerçekleştirilen FIFA Dünya Kupası oyunlarının ise 2.75 milyon ton karbondioksit salımına neden olduğu hesaplanmıştı.