Dünya Bankası Türkiye Yeşil Fonu için 155 milyon ABD Doları kaynak sağlayacak

Bankanın açıklamasında Türkiye sermaye piyasalarının yeşil yatırımlar için yetersizliğine vurgu yapıldı

12 Kasım 2023

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu Türkiye için 155 milyon ABD Doları tutarında bir kaynağı onayladığı bildirildi. [1]

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye Yeşil Fonu (TGF) projesi için sağlanacak kaynak Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) aracılığı kullandırılacak.

Proje de Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. ile birlikte proje kapsamındaki Proje Uygulayıcı Kuruluş tarafından yönetilecek.

Açıklamadaki bilgilere göre fon kapsamında, açık bir Yatırım Politikası Beyanı ve Yeşil Yatırım Çerçevesi doğrultusunda, özellikle KOBİ’ler ve orta ölçekli şirketler olmak üzere yeşil veya yeşil dönüşüm sürecindeki yenilikçi şirketlere yapılan yatırımlara öncelik verilecek.

Projenin toplam büyüklüğünün 250 milyon ABD Doları tutarındaki özel sermayenin harekete geçirilmesiyle birlikte 405 milyon ABD Doları seviyesine ulaşması bekleniyor.

Açıklamada Türkiye’deki şirketlerin yeşil dönüşüm yatırımları için finansman kaynağı bulmakta zorlandıklarına da dikkat çekildi.

Bankanın açıklamasında Türkiye sermaye piyasasının ağırlıklı olarak kısa vadeli banka kredilerinden oluştuğunun ve gerek ülke yönetiminin belirlediği yeşil hedefler gerekse de AB Yeşil Mutabakatı dolayısı ihtiyaç duyulan uzun vadeli finansman açısından kaynakların yetersiz olduğuna vurgu yapıldı.

 

 


[1] $155 million World Bank Loan to Expand Equity Finance for the Greening of Turkish Firms