Dünya Bankası TEİAŞ kredilerine onay verdi

Dünya Bankası Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesi için 350 milyon dolarlık kaynak sağladı

13 Mayıs 2014

Dünya Bankası Grubu İcra Direktörleri Kurulu’nun TEİAŞ tarafından yürütülen ”Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesi” için iki ayrı krediye onay verdiği bildirildi.

Bankadan yapılan açıklamada proje için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) tarafından 217.6 milyon Avro ve Temiz Teknoloji Fonu (CTF) tarafından ise 50 milyon ABD doları tutarında kaynak sağlanacağı bildirildi.  Açıklamaya göre her iki kredi de Hazine müsteşarlığı garantörlüğünde olacak.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından yürütülen proje ile Türkiye’nin rüzgâr enerjisindeki kurulu gücünün hızla artmasını mümkün kılacak aynı zamanda elektrik iletim şebekelerinin güçlenmesini sağlayacak altyapı yatırımlarının gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Bankanın açıklamasına göre CTF tarafından sağlanacak 50 milyon dolarlık kaynak projenin ilk iki bileşeni olan, Türkiye’nin Türkiye’nin rüzgâr enerjisindeki kurulu gücünün neredeyse yüzde 70’ini oluşturan İzmir, Çanakkale ve Kırklareli bölgesindeki iletim altyapısının genişletilmesi ve akıllı şebeke yatırımlarının desteklenmesi için kullanılacak. Bu kredi ilk 10 yılı geri ödemesiz olmak üzere, 20 yıl vadeli olarak sağlanacak.

IBRD ise 217.6 milyon Avro tutarındaki kaynağı ise 5 yılı geri ödemesiz olmak üzere 18 yıl vadeli ve eşit taksitler halinde anapara geri ödemeli olarak sağladı. TEİAŞ bu kaynağı başta Lapseki-Sütlüce deniz altı kablo hattı gibi Türkiye’nin elektrik iletim kapasitesini artıracak projeler için kullanacak.

Dünya Bankası’nın kredi çalışması ile ilgili proje değerlendirme raporunda TEİAŞ tarafından hazırlanan 10 Yıllık Kapasite Projeksiyonu Raporu’nda Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesinin yıllık yüzde 4.5 ila yüzde 5 arasında büyüyeceği ve 2012’de 38 GW olan pik arzın 2023 yılında 65-72 GW seviyesine yükseleceği yer alıyordu.