DONG Energy ismini değiştiriyor

Şirket petrol ve doğal gazı isminden çıkarıyor

24 Ekim 2017

Avrupa’nın en büyük enerji yatırımcılarından Dong Energy ismini değiştirme kararı aldı.

Özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği kıyı ötesi rüzgar enerjisi yatırımları ile dikkat çeken şirket bundan sonra Ørsted ismini kullanacak.

Şirket CEO’su Henrik Poulsen tarafından yapılan açıklamada kararın gerekçesi olarak DONG Energy’nin yatırımlarını artan biçinde petrol ve doğal gaz gibi ”kara enerji” yatırımlarını yerine tamamen ”yeşil enerji” yatırımlara yönlendirecek olması gösterildi.

Poulsen tamamen yeşil enerjiye dayalı bir dünya yaratabilme imkanının hiç olmadığı kadar açık hale geldiğine de dikkat çekerken, isim değişikliği ile DONG Energy’nin böyle bir dünya yaratma isteğini göstermek istediklerinin de vurguladı.

Henrik Poulsen açıklamasında 2017’nin, Almanya ve İngiltere’de kıyı ötesi rüzgar enerjisi alanında gerçekleşen ihalelerde oluşan fiyatlar sayesinde, kıyı ötesi rüzgar enerjisinden ”kara enerjiden” daha ucuz hale geldiği yıl olarak hatırlanacağının altını çizdi.

Şirket yeni ismini elektrik akımları ve manyetizma üzerindeki çalışmaları ile bilinen Danimarkalı ünlü bilim adamı Hans Christian Ørsted’e ithafen seçti.

Şirketin ismi Danimarka Petrol ve Doğal Gaz  (Danish Oil & Natural Gas) ifadesinin kısaltılmasından oluşuyordu.

Bununla birlikte doğal gaz şirketin portföyünde ‘’geçiş yakıtı’’ olarak kalmaya devam edecek iken fosil yakıtlar alanından yeni yatırım yapılmayacak.

Şirket 2023 yılında portföyünün yüzde 95’inin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olmasını hedefliyor.

DONG Energy son yıllarda kazandığı ihaleler ile 2020 yılı sonunda kadar Avrupa’da 6,5 GW’lık kıyı ötesi rüzgar enerjisi projesini hayata geçirme hakkı kazanmıştı.

Bununla birlikte şirket 2025 yılında, kıyı ötesi rüzgar enerjisinde toplamda 11 ila 12 GW’lık kurulu güce sahip olmayı hedefliyor.