Doğan Grubu rüzgar enerjisi sektörüne giriyor

Doğan Enerji Ağaoğlu Enerji’nin iki rüzgar enerjisi santralini satın alarak sektöre giriyor

30 Mayıs 2012

Doğan Enerji ile Ağaoğlu Enerji Grubu arasında iki rüzgar enerjisi santralinin hisselerinin devrine yönelik 240 milyon avroluk anlaşma imzalandığı açıklandı.

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında anlaşma ile Ağaoğlu Enerji Grubu bünyesinde yer alan Akdeniz Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait 33 MW’lık Mersin Mut RES ile yine grubun bünyesindeki Galata Wind Enerji Ltd.Şti.’ye ait 93 MW kurulu güce sahip Bandırma’daki Şah RES hisselerinin Doğan Enerji’ye devrinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Bununla birlikte açıklamada Mersin RES’te 9 MW, Şah RES’te ise 12 MW’lık kapasite artırım çalışmasının halen devam ettiği, çalışmalarının tamamlanması ile bu iki santralde toplam kurulu gücün 147 MW kapasiteye ulaşarak santrallerin yıllık 530 milyon kWh elektrik üretim kapasitesine ulaşmasının öngörüldüğü bildirildi.

Ali Ağaoğlu: ” Bizim sıfırdan alıp bir yere getirmek ve satmak gibi bir anlayışımız var.”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, cari açıkla mücadele etmek zorunda olan Türkiye ekonomisi için enerji alanında yapılacak her türlü değer artışının çok büyük bir önem taşıdığını, bu nedenle Doğan Enerji ile yapılan anlaşmadan büyük memnuniyet duyduğunu vurguladı. Ali Ağaoğlu sözlerine şu şekilde devam etti; “Her iki rüzgar santrali de sıfırdan alıp kurduğumuz ve sadece üretime geçirmekle yetinmeyip kapasite artırımı yaptığımız dünya çapında çok verimli yatırımlar. Bizim sıfırdan alıp bir yere getirmek ve satmak gibi bir anlayışımız var. Enerjide de, böyle bir değer üretip ardından başarılı bir satış yaptık. Doğan Grubu ülkemizde enerjiye yatırım yapan en önemli gruplardan biri. Her iki yatırımı da çok daha iyi seviyelere getireceklerine inanıyorum ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Yahya Üzdiyen: ” Enerji ekonomimizin büyüme motoru”

Varılan anlaşmayla ilgili Doğan Holding CEO’su Yahya Üzdiyen ise şunları kaydetti; “Ekonomimizin büyüme motoru olan enerji alanı, Grubumuzun ana iş kollarından birini oluşturmaktadır. Son olarak Nisan 2012’de gerçekleştirdiğimiz Geleceğe Bakış toplantımızda gaz, petrol arama, dağıtım ve elektrik üretimi alanları ile birlikte özellikle yenilenebilir enerji alanında yatırım fırsatlarını takip ettiğimizi duyurmuştuk. Bugün, bu alanda değerli projeler yaratmış olan ülkemizin önemli ve saygın işgruplarından Ağaoğlu Grubu ile rüzgar enerjisi üretiminde bir anlaşmaya vardığımızı açıklamaktan mutluyuz. Doğan Enerji şirketimiz enerji alanında Türkiye’nin önemli oyuncularından biri olma hedefi doğrultusunda mevcut HES’lerine ilaveten portföyüne katacağı Mersin-Mut ve Bandırma-Şah Rüzgar Enerjisi santralleri ile tüm paydaşlarımız ve ülke ekonomisi için değer yaratmaya devam edecektir.”

Birkaç ay önce Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı ise 2012’de yenilenebilir enerji alanında büyüyeceklerini söylemişti.