”Doğalgaz’ın Üretimde Geri Planda Olmasını İstiyoruz”’

Enerji Bakanı Taner Yıldız Limak ve Bilgin grubunun HES projeleri finansmanı için yapılan törende konuştu.

23 Haziran 2011

Limak ve Bilgin Grubu’nun yüzde 50 ortak olduğu Darenhes Elektrik Üretimi A.Ş.’nin Elazığ ile Tunceli sınırları arasında yer alan Peri Suyu üzerinde inşa edilecek 131 MW’lık Tatar ve 130 MW Pembelik HES projeleri için 415 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı.

İstanbul’da düzenlenen törende İş Bankası, TSKB, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası konsorsiyumu ile imzalanan anlaşma ile toplam 600 milyon dolara mal olacak projeler için 3 yılı geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeli 415 milyon dolarlık kredi sağlandı.

Projelerin tamamlanarak santrallerin 2013 yılında devreye alınması ile yılda ortalama 810 milyon kilovat-saat elektrik üretilecek. Projelerin tamamlanması için inşaat süresince 3 bin kişi çalışacak.

İmza töreninde bir konuşma yapan Hasan Köktaş şöyle konuştu;

“Bankalar ve finans sektörü geleneksel reflekslerinden kurtulmalı. Enerji sektörü olarak pozitif ayrımcılığa tabi tutulmak istiyoruz. Ekonomik büyümenin bir iki katı kadar enerjiye olan ihtiyaç, bizi birtakım ayrıcalıklı davranmaya itiyor. Özkaynak oranını düşürebilelimki bu özkaynaklarla daha yüksek volümlü işler yapabilmiş olsun. Bir projeye üçte bir özkaynak bağlarsanız, o yatırımcı ikinci projeyi yapamaz. Bankaların geleneksel refleksinde kurumlardan, arbitrajlardan ve Hazine’ye satılan kağıtlardan para kazanmak var. Bankalar uzun süre karlarının yüzde 40’ını 50’sini bu üç kar merkezinden yaptılar. Halbuki şimdi proje finansman merkezlerini kuvvetlendirmeleri gerekiyor”

Törende yaptığı konuşmada doğal gaz santrallerinin üretimde olabildiğince geri planda olmasını istediklerini söyleyen Taner Yıldız  ayrıca yalnızca 2011’in ilk 5 aylık döneminde 1.345 MW kurulu gücünde üretim santralinin devreye alındığı bilgisini verdi.

Kredi maliyetlerine yönelik bir soru üzerine, enerji sektörünün cazibesini koruyor olması nedeniyle toplam portföyden enerji sektörüne kanalize edilecek paraların azalmayacağını düşündüğünü belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Kredi ihtiyacıyla alakalı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a hazırladığımız bir raporu sunacağız. O değerlendirmeler ışığında bu konu tekrar değerlendirmeye tabi tutulacak” dedi.