”Doğalgaz ithali yerine enerji verimliliği”

Enerji Bakanı Yıldız’a göre verimlilik yerli kaynakların şah damarı

21 Mart 2012

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Türkiye Kalkınma Bankası ile Limak Çimento arasında, enerji verimliliği projeleri için sağlanan kredi sözleşmesinin imza töreninde enerji verimliliğine vurgu yaptı.

Taner Yıldız hükümetlerinin enerjideki iki büyük hedefleri olduğu bunların birincisinin enerjide arz güvenliğini sağlarken yerli ve yenilenebilir kaynakları kullanmak, ikincisinin ise en yerli kaynak olarak gördükleri enerji verimliliğiyle ilgili projeleri geliştirmek olduğunu söyledi.

Enerji Bakanı Türkiye’nin enerji verimliliği alanında OECD ülkeleri arasında çok gerilerde olduğunun altını çizerken 2023 yılına kadar en az yüzde 20 oranında enerji tasarrufu planladıklarını bildirdi. Taner Yıldız yüzde 20 oranında bir tasarrufun sağlanmasının Türkiye’nin enerji alanında yapacağı bir çok yatırımdan kurtulması anlamına geleceğini söylerken, firmaların bu yatırımları ek harcama değil karlılık olarak görmesi gerektiğini söyledi.

Enerji verimliliğinin yerli kaynakların şah damarı niteliğinde olduğunu söyleyen Enerji Bakanı sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Herkes HES yapamaz, herkes nükleer güç santrali de yapamaz ama sanayicilerimizden, ev hanımlarımıza kadar herkes enerji verimliliği yapabilir. Bu bir kültürdür. Bunun yerleşmesi içinde büyük çaba harcıyoruz. Bu anlaşma da bütün çimento fabrikalarına örnek olacak nitelikte. Sözleşmenin doğalgaz karşılığı yalnızca 400 milyon metreküp civarında. Günlük doğalgaz tüketimimiz dün 138 milyon metreküp oldu. Bu rakam soğuğun en sert olduğu zaman 192 milyon metreküpe kadar çıktı. Biz ocak ve şubatta kontratlarımızın üzerinde doğalgaz aldık. Bu iyi birşey değil ama vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşıladık. Bizim doğalgaz temini konusunda bu kadar çaba sarf etmektense enerji verimliliği alanında yoğunlaşmamız gerekir.”