“Devlet aklı iklim krizinin farkında olmalı”

Milletvekili Murat Bakan Türkiye’nin gezegenin kitlesel yok oluşuna karşı tedbir alması gerektiğini söyledi

16 Aralık 2020

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü Murat Bakan dünyanın iklim krizi nedeni ile kitlesel yok oluşa gittiğini ve iklim krizinin

Murat Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nun 12 Aralık 2020 tarihli birleşiminde yaptığı konuşmada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bakanlığının 2021 yılı bütçesi kitapçığında iklim ile ilgili yalnızca 10 cümlelik bir bölümün yer aldığına dikkat çekerken, sokaktaki vatandaşın iklim krizinin yıkıcı sonuçlarının bilemeyeceğini fakat devlet aklının dünyanın kitlesel bir yok oluşa gittiğini ve Türkiye’nin de bunun içinde olduğunu bilip, tedbirlerini alması gerektiğini kaydetti.

Paris Anlaşması’na 196 ülke imza atarken, Türkiye’nin anlaşmayı onaylamayan son 7 ülke arasında, G-20 içindeki de tek ülke olduğunu dile getiren Bakan anlaşmanın meclise getirilerek bir an önce onaylanması gerektiğini savundu.

Bakan dünyanın iklim krizi nedeni ile yaşadığı varoluş sorununun su stresini de etkilediğini, Türkiye’nin de su stresi çeken ülkeler arasında olması dolayısı ile küresel ısınmanın devam etmesi halinde su fakiri olma riski altında olduğuna da vurgu yaptı.

Murat Bakan sözlerini şu şekilde sonlandırdı;

Biz, bu gezegenin arkadaşlar ne sahibiyiz, ne efendisiyiz. Biz de tüm canlı, cansız varlıklar gibi bu ekolojik sistemin, bu ekosistemin bir parçasıyız, ona saygılı yaşamak zorundayız.