Dev şirketlerden Avrupa enerji bakanlarına çağrı

Şirketler kurumsal Güç Satın Alım Anlaşmaları (PPA) önündeki engellerin kaldırılmasını ve %35’lik yenilenebilir enerji hedefi istedi

14 Aralık 2017

Avrupa’da faaliyet gösteren ve dünyanın en büyükleri arasında olan 50 şirket ve Avrupa’nın önde gelen sivil toplum kuruluşları Avrupa ülkelerinin enerji bakanlarına hitaben bir yazı yazdılar.

RE100 platformu, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD), SolarPower Europe ve WindEurope öncülüğünde kaleme alınan yazıda Avrupalı bakanlardan kurumsal Güç Satın Alma Anlaşmaları (PPA) önündeki doğrudan ve dolaylı tüm yasakların ve engellemelerin kaldırılması istendi.

Şirketler aynı zamanda Avrupa Birliği’nin 2030 yılı enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklı üretim payı hedefinin yüzde 35’e çıkarılmasını talep ettiler.

Açıklamada Güç Satın Alma Anlaşmaları’nın çok yüksek elektrik tüketimi olan şirketlerin rekabetçi fiyatlarlar ile temiz elektrik sağlamalarını mümkün kılarken, yenilenebilir enerji geliştiricileri için de finansal öngörülebilirlik sağladığı bildirildi.

2016’da çoğu rüzgar enerjisinden olmak üzere 1.5 GW’lık yenilenebilir enerji kapasitesi için kurumsal Güç Satın Alma Anlaşmaları imzalanmıştı.