Dev şirketler Ege kıyılarında rüzgâr yatırımına hazırlanıyor

Yerli-yabancı rüzgâr yatırımcıları Yunanistan Enerji Bakanlığı’nın kararını bekliyor

5 Temmuz 2021

Yunanistan hükümetinin bu yılın sonbahar aylarında açıklaması beklenen kıyı ötesi rüzgâr yatırımlarına yönelik yasal çerçeve öncesinde yerli ve yabancı şirketler yatırım hazırlıklarını sürdürüyor.

Son olarak Danimarka merkezli yenilenebilir enerji fonu Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), ülkede yatırıma hazırlandığını açıkladı.

Açıklamada kuruluşun ülkede Yunan Mytilineos şirketi ile beraber hareket edeceğini bildiridi.

Anlaşmaya göre iki şirketin ortaklığında CIP’in payı %60 olacak iken projelerin inşasını daha önce de birçok ülkede kıyı ötesi rüzgâr projesi geliştirmiş olan şirketin iştiraki olan Copenhagen Offshore Partners (CIP) üstlenecek.

Dev şirketler rekabet edecek

Şimdiden birçok şirket Yunanistan kıyılarına yönelik yatırım hedeflerini açıklamış durumda.

Mart ayında Yunan Terna Energy ile Fransız Engie ile Portekiz EDP Renováveis şirketinin ortaklığı Ocean Winds konsorsiyumu 2030 yılına kadar Yunanistan kıyılarında 1,5 GW kurulu güce sahip yüzer rüzgâr santralleri kurma hedeflediklerini duyurmuşlardı.

Yunan kaynaklarına göre yabancı yatırımcılar Equinor, Iberdrola, Ideol, Innogy, Principal Power, Quantum ve BlueFloat ile yerli yatırımcılar PPC Renewables, Copelouzos Group, Motor Oil, Hellenic Petroleum and Enteka da bu alana yönelik yatırım hazırlıklarını sürdürüyorlar.

Bununla birlikte yine Yunan kaynaklarına göre Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı, yakın zamanda ABD, Almanya, Norveç, Çin ve Belçika yönetimlerinin yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirmiş durumda.

Helenik Rüzgâr Enerjisi Birliği verilerine göre ülkenin rüzgâr enerjisi alanındaki kurulu gücü, tamamı karasal santrallerden olmak üzere 2020 sonu itibarıyla 4.114 MW’a yükselmişti.

 


[1] HWEA Wind Statistics 2020