Desertec gerçekleşmeye bir adım daha yaklaştı

Desertec üyeleri projeyi yönetecek ortak şirketi kurdular

3 Kasım 2009

Dünya tarihinin en büyük projelerinden biri olan Desertec’i gerçekleşmesine yönelik adımlara biri daha eklendi. Desertec projesine dahil olan firmalar gelişmeleri yönetebilmek adına ortak bir girişim sermayesi şirketi kurdular. Desertec Industrial Initiative (DII) GmbH adlı şirketin merkezi Münih’te olacak ve 2012 yılına kadar yıllık 1.8 milyon avroluk bütçesi bulunacak.

Desertec Vakfı’ndan Michael Straub tarafından yapılan açıklamada ilgili şirketin önümüzdeki 3 yıl süresince 100 GW kurulu güce sahip güneş enerjisi santralleri kurmaya yönelik ayrıntılı planları hazırlayacağını ve sınırlardan geçecek iletim hatlarına yönelik yasal altyapıya üzerine çalışmalarda bulunacağını açıkladı.

Desertec’in CEO’luğuna daha önce Alman Enerji şirketi Deutsche Essent ve Hollanda’lı Econcern’de çalışan Paul van Son getirildi. Son yaptığı açıklamada Desertec’in vizyonu olan Afrika ve Ortadoğu’dan elde edilecek güneş enerjisi ile sürdürülebilir enerji arzı sağlamanın gerçeğe dönüşeceği zamana gelindiğini söyledi.

400 milyar avroluk Desertec projesi Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da kurulacak güneş enerjisi santralleri ile üretilecek enerjinin Avrupa’ya ulaştırılarak Avrupa’nın enerji ihtiyacının ini sağlamayı hedefliyor. Projeyi destekleyen 12 şirket arasında Deutsche Bank,  Siemens, E.ON, Munich Re, RWE gibi dev firmalar bulunuyor.