Deriner HES en yüksek aylık üretime ulaştı

2012’de devreye giren baraj Haziran’da en yüksek aylık üretime ulaştı

21 Temmuz 2015

Deriner Hidroelektrik Santrali’nin Haziran ayında 298 milyon kilovat-saat (kWh) elektrik üretimi gerçekleştirdiği bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre bu rakam santralde şimdiye kadar ulaşılan en yüksek aylık üretim olurken, ülke ekonomisine de  68 milyon 540 bin TL katkı sağlandı.

1,4 milyar dolarlık yatırım ile 14 yılda tamamlanan Deriner barajı ve hidroelektrik santrali 12 Aralık 2012 tarihinde ticari elektrik üretimine başlamıştı. Deriner barajı 1 milyar 969 milyon m3 su tutma kapasitesine sahip iken Deriner HES ise 670 MW’lık kurulu güce sahip. Santralde öngörülen yıllık ortalama elektrik üretimi 2,118 milyar kilovat-saat iken projenin kendini 7 yılda amorti edebileceği öngörülüyordu.

Artvin’in Aşağı Çoruh Havzası’ndaki Çoruh Nehri üzerinde inşa edilmiş olan Deriner Barajı ve HES Projesi’nin gövde yüksekliği temelden 249 metre iken baraj bu yükseklik ile  kendi sınıfında Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın 3. Dünya’nın ise 6. en yüksek barajı ünvanına da sahip.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu HES yatırımları yapmanın zorunlu olduğunu savunurken şunları ifade etti; “Biz enerji ithal eden bir ülkeyiz. Kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız. Tabiata dost yenilenebilir bu enerji kaynağına yatırım yapmaya devam edeceğiz.”