Depolama başvuruları 165 GW’a dayandı

EPDK Başkanı Yılmaz 40 günde 2.753 başvuru aldıklarını açıkladı

1 Ocak 2023

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz enerji depolama yatırımı başvuruları ile ilgili güncel bilgileri paylaştı.

Mustafa Yılmaz yazılı açıklamasında ikincil mevzuatın yayımlanmasının ardından kuruma 2022 sonu itibarıyla 164.200 MW güce sahip olabilecek 2.753 enerji depolamalı rüzgâr ve güneş projesi için başvuru yapıldığını açıkladı.

Yılmaz açıklamasında bu başvurulardan 72.400 MW’lık bölümünü güneş enerjisine dayalı 1.542 proje, 91.800 MW’lık bölümünü ise rüzgar enerjisine dayalı 1.211 projenin oluşturduğu bilgileri de paylaştı.

Açıklamasında depolamalı yatırımlar için tahsis edilebilecek kapasitenin 30 bin MW düzeyinde olacağını bunun da 40-45 milyar dolar düzeyinde bir yatırım anlamına geleceğini hatırlatan Mustafa Yılmaz, başvuran tüm projelerin ise 230 milyar dolar düzeyinde bir yatırım büyüklüğü oluşturabileceğine dikkat çekti.

Cumhuriyetin 100. yılında yenilenebilir enerji sektöründe büyük bir yatırım atağı yaşanacağına inandığını da vurgulayan Yılmaz şunları kaydetti;

Daha önce de vurgulamıştım. Batarya depolaması ile yenilenebilir enerji kaynaklarımız artık baz yük santraller gibi çalışacak. Hem daha fazla yerli-yenilenebilir kapasiteyi sisteme dahil edeceğiz hem de emre amade kapasiteyi arttırarak arz güvenliğimizi pekiştireceğiz.

Başvurular sürüyor

EPDK 19 Kasım 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan ikincil mevzuat değişikliklerinin ardından enerji yatırımcılarından depolama tesisi kurma taahhüdü karşılığında kuracakları depolama kapasitesi kadar yarışmasız şekilde rüzgar ve güneş enerjisi santrali lisans hakkı için önlisans başvuruları almaya başlamıştı.

Kurum tarafından başlanan değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından değerlendirmeye alınan başvurular başvuru sırasına göre – ve eksiksiz olması koşuluyla- kapasite tahsisi yapılabilmesi için TEİAŞ Genel Müdürlüğüne gönderilecek. Ardından kapasite tahsisi yapılan bu başvurular teknik değerlendirme içinEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına ulaştırılacak.

Başvuruda bulunan yatırımcılardan kapasite alanlara diğer yükümlülükleri de sağlamaları halinde EPDK tarafından önlisans verilecek.