Denizli atıklarından 5 milyon kilovat-saat elektrik üretti

Şehir yönetimi bu üretimi 8 ayda gerçekleştirdi

5 Kasım 2014

Denizli Büyükşehir Belediyesi tesislerinde, şehrin atık sularının ve katı atıklarının kullanılarak 2014’ün ilk 8 ayında üretilen elektriğin 5 milyon kilovat-saati (kWh) aştığı bildirildi.

Belediye tarafından yapılan yazılı açıklamada belediyenin Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’nde yılın ocak ve ağustos ayları arasındaki dönemde evsel ve endüstriyel atıklardan 1,6 milyon metreküp biyogaz sağlandığı bilgisini verildi.

Açıklamaya göre sağlanan bu kaynak ile yılın ilk 8 ayında 2,75 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştirildiği ve bu üretimin tesisinin elektrik ihtiyacının yüzde 67’sini karşıladığı kaydedildi.

Belediyenin Katı Atık Depolama tesisinden sağlanan metan gazı sayesinde ise aynı dönemde 2,25 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Denizli Büyükşehir Belediyesi Osman Zolan şunları kaydetti;

“Bir zamanlar vahşi çöp depolama sahaları metan gazı patlamalarıyla anılırken bugün biz düzenli çöp sahamızdan hem elektrik enerjisi üretiyoruz hem de çevreyi koruyoruz. Çöplerin etrafa koku yaymasını, diğer canlı türleriyle çevreye mikropların saçılmasını engellediğimiz gibi ekonomiye de katkı sağlamayı amaçlıyoruz”