”Değişim Sürecini Akıllı Şebekelerle Desteklememiz Lazım”

Taner Yıldız EMSAD tarafından düzenlenen panelde açıklamalarda bulundu.

27 Ocak 2012

Bakan Yıldız, Elektromekanik Sanayiciler Derneği (EMSAD) tarafından düzenlenen ”Serbestleşen Elektrik Piyasasında Elektrik İletim ve Dağıtım Şebekelerinin Durumu” paneline katıldı.

Bakan Yıldız EMSAD’ın T&D Europe ile geliştirdiği işbirliğinin öneminin altını çizerek Türkiye’nin siyasi gelişmelerin daha önünde olan bir enerji sektörü ile AB içinde bulunduğubu söyledi. Enerji bakanı Türkiye’nin AB üyeliğinin haketmediği bir şekile tartışılıyor olmasının dışında en azından müzakerelerde enerji başlığının açılmamış olmasının ciddi bir kayıp olduğunu söyledi.

Türkiye’nin doğalgaz talebinin 1 yılda 1.5 kat artmasının Türkiye’nin büyümesinin, gelişmesinin ve ilerlemesinin göstergesi olduğunu ifade eden Taner Yıldız hükümet olarak elektrik üretiminde ise yenilenebilir enerji kaynakları ve yerli kömürü tavsiye ettiklerini söyledi.

Bakan Yıldız sözlerine şu şekilde devam etti;

”Aslında EMSAD’ın T&D Europe ile yaptığı işbirliği AB’nin Türkiye’ye olan ihtiyacının Türkiye’nin AB’ye olan ihtiyacından daha az olmadığını gösteriyor. Bu karşılıklı bir kazanım olacaktır. Hem tekniğimizi hem know-how’ımızı hem de şebekelerimizi bir yönde ortak paydaya koymuş olacağız.

Türkiye, dünyada Çin’den sonra en fazla büyüyen ikinci ülke. Kömür, yenilenebilir enerji kaynakları, nükleer ve enerji verimliliği bizim en önemli başlıklarımız. Ülkemizin yaşamış olduğu ve 10 yıl daha devam edecek bu değişim sürecini akıllı şebekelerle desteklememiz lazım. Bununla birlikte EMSAD vasıtasıyla sektör temsilcilerimizin Avrupalı meslektaşlarıyla bu şebekeler, ekipmanlar, tesisatlar gibi konularda fikir alışveriş yapmaları sektörümüzün daha da kaliteli olacağı anlamını taşımaktadır.”