Danimarka İran’da rüzgar türbini üretmek istiyor

İran geçen yıl 2 ve 2.5 MW gücünde rüzgar türbinleri üretmeye başlamıştı

7 Ocak 2016

Danimarka’nın İran’da rüzgar türbini üretimi gerçekleştirmeyi istediği bildirildi.

Açıklama İran Enerji bakanı Hamid Çitçiyan tarafından, Danimarka Dış İşleri Bakanı Kristian Jensen ile görüşmesinden sonra yapıldı.

Ülkenin yarı resmi haber ajansı Mehr tarafından bildirilen habere göre Danimarka ülkede gerçekleştireceği üretimi bölge ülkelerine ihraç etmeyi istiyor.

Danimarka’nın en büyük rüzgar türbini üreticisi olan Vestas aynı zamanda dünyanın en büyük türbin üreticilerinden biri iken, ülkenin çok gelişmiş bir rüzgar enerjisi sanayisi var.

Bununla birlikte Hamid Çitçiyan İran’ın 2 MW gücündeki milli rüzgar türbini üretme projesinin de başında bulunuyordu. Bu proje kapsamındaki ilk türbinler ise 2015’in Mart ayında üretilmişti. İran yönetimi bu üretim rakamını üç yıl içinde 250’ye çıkarmayı hedefliyor.

İranlı Mapna Grubu ise Kasım ayında ülkenin ilk 2.5 MW gücünde rüzgar türbinini ürettiklerini ve üretim rakamını üç yıl içinde 100 adede çıkaracaklarını açıklamışlardı.

İran 2018’e kadar çoğunluğu rüzgar enerjisinde olmak üzere yenilenebilir enerjide 5 GW’lık kurulu güce ulaşmayı planlıyor.

İran’ın rüzgar enerjisi gücü hali hazırda 230 MW düzeyinde iken, ülkenin bu alandaki ekonomik potansiyelinin 30 GW olduğu öngörülüyor.