Danimarka 2015’te rüzgar enerjisinde birden fazla rekor kırdı

Ülkedeki rüzgar enerjisi santralleri 2015’te toplam tüketimin yüzde 42’si kadar üretim gerçekleştirdi

19 Ocak 2016

Danimarka’daki rüzgar enerjisi santrallerinin 2015 yılında ülkenin toplam elektrik tüketiminin yüzde 42’sine denk seviyede elektrik üretimi gerçekleştirdiği açıklandı.

Danimarka Enerji İdaresi Energinet tarafından yapılan açıklamada aynı oranın 2014 yılında yüzde 39 olarak gerçekleştiği hatırlatıldı.

Açıklamada ayrıca ülkedeki iki büyük deniz üstü rüzgar enerjisi santralindeki kablo sorunları nedeni ile bu santrallerin 1 ve 2 ay boyunca devre dışı kalmamış olmamaları halinde ise bu oranın yüzde 43.5 olabileceği de kaydedildi.

Açıklamaya göre ülkenin batı kesimlerindeki rüzgar enerjisi santralleri 2015’teki toplam 8.760 saatin 1.460’ında bölgenin toplam elektrik tüketiminin üzerinde üretim gerçekleştirdi.

Bununla birlikte açıklamadaki dikkat çekici diğer bir noktaya göre, Danimarka tarihinde ilk defa olarak 2 Eylül 2015, Çarşamba günü Danimarka’da hiçbir büyük ölçekli termik santralin çalıştırılmasına gerek kalmadı. Elektrik talebi ise ağırlıklı olarak rüzgar enerjisi santralleri olmak üzere, güneş enerjisi, yerel çevrim içi santraller ve ithalat yolu ile karşılandı.

26 Temmuz 2015 günü ise ülkedeki rüzgar enerjisi santralleri sabah 6 ile 7 arasında ülkenin toplam elektrik tüketiminin yüzde 138,7’ine denk şekilde elektrik üretimi gerçekleştirerek, bu alandaki yüzde 132,1’lik bir önceki rekorı kırmış oldular.

Energinet tarafından verilen bilgilere göre 2015’in tamamında Doğu Danimarka bölgesinde 36 saat, Batı Danimarka bölgesinde ise 65 saat boyunca ‘’negatif fiyat’’ durumu oluştu.

Negatif fiyat ülkedeki elektrik arzının, tüketiminden çok daha yüksek olduğu ve ithalat yapılamadığı dönemlerde, bazı santrallerin elektrik üretim faaliyetlerini geçici olarak durdurmaları için ödenen bedelleri tanımlıyor.