Dalga İspanya’nın Yeni Elektrik Kaynağı

Siemens ve Voith şirketleri tarafından geliştirilen proje ile dalga enerjisi yeni elektrik kaynağı oldu. 

14 Temmuz 2011

İspanya’nın Kuzey Bask bölgesinde kurulumu yapılan ilk dalga enerjisi santrali devreye alınarak elektrik üretmeye başladı. Bu gelişme projenin Avrupa’nın elektrik şebekesine bağlanan ve elektrik tüketicilerine dalga enerjisinden elde edilen elektriği ilk defa ulaştıran proje olmasından dolayı özel bir önem taşıyor.

Siemens ve Voith şirketlerinin ortak girişimi olan Voith Hydro tarafından geliştirilen 296 kw kurulu güce sahip Mutriko DES projesi 2.3 milyon avroluk yatırım ile hayata geçti. Santral İspanya’nın Bask bölgesindeki 250 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Projenin finansmanı büyük oranda Bask bölgesel hükümeti tarafından sağlanırken, Avrupa Komisyonu 6 Çerçeve Programı kapsamında projeye 200 bin avroluk maddi katkı sağladı.

Rüzgar ve güneş enerjisinde önemli oranda kurulu güce sahip olan İspanya, Atlantik okyanusu kıyılarındaki bölgelerde geliştirilecek dalga projeleri ile 2020 yılında bu alanda 100 MW’lık kurulu güce ulaşmayı planlıyor.

Dalga enerjisi özellikle ABD, İskoçya, Portekiz ve İspanya’da hızla gelişen bir yenilenebilir enerji alanı olarak göze çarpıyor.

Mutriko projesini geliştiren Siemens’in Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Gelis ise Ocak ayında yaptığı bir açıklamada Siemens’in dalga enerjisi alanında da faaliyet göstermekte olduğunu hatırlatırken, Karadeniz kıyılarında 5 bin MW gücünde dalga enerjisi santrali kurulumunun mümkün olduğunu söylemişti.