Dalga Enerjisi Sektöründe Çalışmalar Hızlanıyor

Farklı ülkelerden gelen haberler dalga enerjisi sektörünün hızla gelişeceğine işaret ediyor

10 Şubat 2010

Kanadalı The Chronicle Herald gazetesinin bildirdiğine göre ülkenin Nova Scotia eyaletinde deneme amaçlı olarak bir megavatlık ilk dalga türbini Kasım ayında Fundy koyunda okyanusa yerleştirildi, aynı amaçla iki türbinin daha bahar aylarında devreye sokulacağı bildiriliyor.

Konu ile ilgili konuşan Fundy Okyanus Enerjisi Araştırmaları Merkezi yöneticisi Chris Campbell okyanus enerjisinin yeni bir yatırım alanı olduğunu ve şu anki konumunun rüzgar enerjisinin 25 yıl önceki hali ile aynı düzeyde bulunduğunu ve bu alanda hakim güce sahip herhangi bir firmanın yada ülkenin bulunmadığını iddia etti.

Campbell 2010 ve 2011 yıllarında ilk üç dalga enerjisi santralinin Nova Scotia şebekesine enerji vermeye başlayacağını bildirirken, Kanada’nın karbon emisyonu hedeflerine ulaşmak için 15.000 megavatlık dalga enerjisine ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Bununla beraber bu pazarda lider olmak isteyen İngiltere’nin geçen hafta dalga enerjisine yönelik teknoloji geliştirilmesine yönelik olarak altı ayrı şirkete toplam 35 milyon dolar tutarında hibe sağladığını açıklandı. Şirketler sağladıkları bu hibeler ile iki yıl içerisinde dalga’dan enerji elde edecek ilk prototipleri tamamlamak ile yükümlüler. Rüzgar ve güneş enerjisi alanında liderliği Almanya ve İspanya gibi ülkelere kaptıran İngiltere’nin bu hamle ile yenilenebilir enerji pazarındaki açığını kapatmak ve yenilenebilir enerji üretim hedeflerine ulaşmak istediği belirtiliyor. İngiltere dalga enerjisinde yapılan çalışmaların yüzde 25’ine tek başına ev sahipliği yapıyor.

Fakat bu yeni alan ile ilgili en iddialı haber Avustralya’lı Tenax Energy şirketinden geldi. Şirket Avustralya’nın kuzey kıyılarına 900 milyon dolar yatırım ile 450 dalga türbini yerleştirmeyi planlıyor. Şirket’ten yapılan açıklamada resmi izinlerin tamamlanması ile ilk türbinlerin birkaç iyinde su altına yerleştirileceği belirtiliyor. Şirket yetkililerine göre bölgenin 7.000 türbinlik potansiyeli bulunmakta.