Daimler ve BYD Elektrikli Araç Üretecek

Warren Buffet’ın desteklediği Çinli otomotiv üreticisi elektrikli araç üretimi için ortaklık kurdu

28 Mayıs 2010

Amerikalı yatırımcı Warren Buffet’ın şirketi Berkshire Hathaway’in ortağı olduğu Çinli otomotiv üreticisi BYD şirketinin Alman Daimler ile elektrikli araç üretimi için ortaklık kurduğu belirtildi.

Daimler tarafından yapılan açıklamada iki şirketin yüzde 50-50 ortaklık ile Çin’de elektrikli araç üretecek bir fabrika kuracağı belirtildi. Açıklamada ortakların kurulacak fabrika için 176 milyon dolarlık yatırım yapacağı ifade edildi.

BYD şirketi 2003 yılında otomotiv üretimine başlamış 2008 de ise ilk hibrid aracını piyasaya sürmüştü.
Bu hafta içinde hükümet tarafından elektrikli araçlara yönelik teşvik politikasının açıklanmasının beklendiği Çin’de uzmanlar 2020 yılına kadar ülkede 90 milyon elektrikli aracın satılacağı ve elektrikli araçların yüzde 3’lük bir pazar payına ulaşacağını öngörüyor. Bazı projeksiyonlara göre ise Çin 2015 yılında dünyadaki elektrikli araç piyasasında yüzde 25’lik bir paya sahip olacak.

BYD şirketi yakın zamanda Çin’de taksi hizmeti veren bir şirkete 2010 yılında 560 elektrikli araç satışı için antlaşma imzaladı ve bu araçlardan 40 tanesinin teslimi yapıldı.

BYD şirketi Daimler ile beraber diğer bir Alman şirketi Volkswagen ile de 2009 yılında elektrikli araçlar için pşl geliştirmek için anlaşma imzaladı.