Daikin GES tesisi ile tükettiğinden fazla elektrik üretti

Daikin’in Sakarya’daki tesisi 4,96 MWe / 5,76 MWp güce sahip

11 Kasım 2020

İklimlendirme ürünleri üreticisi Daikin, Sakarya’daki fabrikasında gerçekleştirdiği çatı üstü güneş enerjisi kurulumu ile öngörülenin üzerinde elektrik üretimi sağlandığını açıkladı.

Şirketin açıklamasına göre Temmuz ayı içinde devreye alınan kurulum ile üç aylık dönemde gerçekleşen üretim, fabrikanın tam kapasite çalıştığı bu dönemdeki elektrik tüketiminin %118 oranında üstünde oldu. Bu üretim ile aynı zamanda 26 bin ağacın doğaya katkısına denk düzeyde 900 bin ton CO2 emisyonunun da önüne geçildi.

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder açıklamada şu değerlendirmeyi paylaştı;

“Bu projeyi Daikin’in kurum kültürünün önemli bir parçası olan çevre misyonu ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan bağlılığının bir göstergesi olarak görüyoruz. ‘İnsana değer, çevreden başlar’ mottosuyla hareket eden bir markayız. Bir GES projesi uygulayarak Daikin’in çevre misyonunu hayata geçirirken maliyetlerimizi de daha kontrol edilebilir hale getirmeyi amaçlamıştık. Daikin olarak üretimden lojistiğe, ürünlerimizin satışından kullanım ömrünün sonuna kadar her adımda sıfır karbon emisyonunu hedefliyoruz. Bu nedenle GES projesi bizim için çok önemliydi. Yatırım maliyeti 3 milyon dolar olan GES projemizle 5.760 kWp güç üreterek fabrikamızın enerji ihtiyacının büyük bölümünü karşılamayı hedefliyorduk. Şubat 2020 tarihinde yapımı başlayan projemiz, Temmuz ayında devreye alındı ve 3 aylık periyotta yüzde 118 oranında elektrik üreterek beklentilerin üzerinde performans yakaladı. Bu rakam 3 bin 440 hanenin 3 ayda harcadığı miktara eş değerde. Bundan sonraki yatırımlarımızda da çevre faktörü her zaman öncelikli olacak.”

 

Projenin EPC hizmetini Kontek’in solar birimi Konar sağlarken, projede panel olarak Phono Solar’ın 400 Wp Mono Perc Half-cut panelleri, inverter olarak da Solaredge’in MLPE teknolojili Power Optimizer modelli ürünleri kullanıldı.

Santralin yılda 7 milyon kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirebileceği öngörülüyor.

Daikin emisyonlarını 2005’in %70 altına indirmeyi hedefliyor

Daikin’in 2020 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nda yer alan bilgilere göre[1] şirket 2020 yılı mali yılında tüm dünyadaki tesislerindeki üretim süreçlerinden kaynaklanan emisyonlarını, 2005 mali yılının %70 altında olacak şekilde 1,58 milyon ton CO2 eşdeğeri seviyeye indirmeyi hedefliyor.

Bununla birlikte şirket ürettiği ürünler ile sağladığı enerji verimliliği ve düşük küresel ısınma etkisi faydaları ile de dolaylı olarak 2020 yılı küresel emisyon rakamının 60 milyon ton CO2 eşdeğeri düzeyinde daha düşük olmasını sağlamayı hedefliyor.

 


[1] Daikin – Sustainability Report 2020