CW Enerji konkordato talebini geri çekti

Şirket Ekim ayında konkordato başvurusunda bulunmuştu

12 Ocak 2019

Yerli güneş paneli üreticisi CW Enerji 17 Ekim 2018 tarihinde yaptığı konkordato başvurusunu 7 Ocak 2019 tarihi itibari ile geri çektiğini duyurdu.

Antalya 1. Asliye Ticaret Mahkemesi şirketin başvurusu üzerine üç ay süreli geçici tedbir kararı vermiş ve davanın devamı için ise 25 Ocak 2019 tarihini belirlemişti.

CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz imzalı olarak yapılan açıklamada başvurunun gerekçesi olarak şirketin gerek geliştirdiği 50 MW’lık proje gerek ise 30 MW’lık panel satışından kaynaklanan alacaklarını, piyasa koşulları nedeni ile tahsil edememesi nedeni ile kısa vadeli borçlarını ödemekte sıkıntı yaşanacağı öngörüsü gösterildi. Açıklamada 165 milyon TL’lik fabrika yatırımını devam ettiren şirketin borca batık olma gibi bir durumu olmadığı ve sermayesinin tamamını koruduğunun da altı çizildi.

Bununla birlikte açıklamada şirketin 2,5 aylık dönemde üretimini üç vardiya halinde devam ettirirken, bankalara, tedarikçilerine, çalışanlarına ve üçüncü kişilere olan borçlarını zamanında yerine getirmeye gayret etti, ayrıca yurt dışı pazarlara odaklanarak 12 ayrı ülke için distribütörlük anlaşması imzaladığı da belirtildi.

İSO 500 listesinde yer almıştı

2010 yılında Antalya’da kurulan şirket, 2013 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında güneş paneli üretimi faaliyetini de başlatmıştı.

Şirket halihazırda bu üretim faaliyeti dışında güneş enerji santralleri için yatırım ve teknik danışmanlık, projelendirme, sistem tasarımı, santral kurulumları, lisans alımı ve işletme, ayrıca lisanslı ve lisanssız güneş santralleri ile ilgili üretim yönetmeliğine uygun olarak projeler planlama, projelendirme, finans ve uygulama ile genel bakım konularında da hizmet veriyor.

2017 yılında gerçekleştirdiği 382.399.793 TL’lik üretimden net satışları ile İSO ilk 500 listesinde 413’üncü sırada yer alan CW Enerji, 2018 Ekim ayı itibari ile panel üretim kapasitesini 750 MW’a çıkardığını açıklamıştı.