CSUN üst düzey üreticiler arasına girdi

Türkiye’de de üretim faaliyetinde bulunan CSUN, BNEF tarafından üst düzey fotovoltaik modül üreticileri arasında gösterildi

28 Mart 2014

Güneş paneli üreticisi China Sunergy (CSUN) şirketinin, Bloomberg New Energy Finance (BNEF)  tarafından oluşturulan ”Fotovoltaik Modül Üreticisi Kademelendirme Sistemi” çalışmasında üst düzey (Tier – 1) üreticiler arasına girdiği bildirildi.

CSUN tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada gelişme BNEF Güneş Enerjisi bölümü baş analisti Jenny Chase tarafından yapılan açıklamaya dayandırılırken, BNEF tarafından 2014’ün ikinci çeyreği için hazırlanacak  Fotovoltaik Pazarı Görünüm Raporu’nda CSUN’un üst düzey üreticiler arasında yer alacağı bildirildi.

BNEF bu çalışmasını güneş elektriği sektöründeki pazar geliştiricileri, EPC şirketleri ve yatırımcılar için hazırlarken, modül üreticileri bankalarca güvenilirlikleri ve yatırımcılar açısından sorun yaratmaması gibi ölçülere tabi tutuluyorlar.

Bir modül üreticisinin üst düzey firmalar içinde yer alması için ise son iki yıl içerisinde kalkınma bankaları dışında geri ödemesiz olarak finanse edilmiş, en az 3 proje için ürün sağlamış olması gerekiyor. Kuruluş bu ölçütün gerekçesi olarak ise ticari bankaların proje finansmanları için kalite kontrolünde çok katı standartlar dayatıyor olmasını gösteriyor.

BNEF tarafından, 2014’ün ilk çeyreği için hazırlanan raporda ise 20 üretici firma yer almaktaydı. Halihazırda ise dünyada 150 civarında fotovoltaik modül üreticisi bulunmakta.

Çinli panel üreticisi CSUN, Türk ortağı Seul Enerji Yatırım ile birlikte geçen yıl İstanbul, Tuzla’da CSUN Eurasia Güneş Panelleri Üretim Tesisi’ni hayata geçirmişti. Tesisin halihazırda 100 MW’lık hücre, 300 MW’lık da modül üretim kapasitesi bulunuyor.

CSUN Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Cai ise geçen yılın nisan ayında Türkiye yatırımının şirketini Avrupa’daki ilk ve tek Çinli güneş paneli üreticisi haline getirdiğini söylemişti.