COP27 tamamlandı

Zirvedeki en önemli kazanım Kayıp ve Zarar fonu kurulması oldu

24 Kasım 2022

Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde 6 Kasım 2022 tarihinde başlayan ve 18 Kasım günü tamamlanması planlanan COP27 Zirvesi planlanandan iki gün fazla sürerek, 20 Kasım 2022 günü tamamlandı.

Uzun görüşmelerin ardından mutabık kalınan sonuç bildirgesinde iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerine en fazla maruz kalan gelişmekte olan ülkeler için Kayıp ve Zarar Fonu oluşturulmasında mutabık kalındı.

Bununla birlikte fona hangi ülkelerin ne düzeyde katkı sunacağı konusunda bir mutabakata varılmadı ve görüşmeler gelecek yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek COP28 zirvesine ötelendi.

Zirvede oluşturulacak fonun nasıl faaliyet göstereceği üzerinde çalışacak bir “Geçiş Komitesi” kurulması ve ilk toplantısını 2023 yılı Mart ayında yapması da kararlaştırıldı.

Zirvede fosil yakıtların kullanımının sınırlandırması ile aşamalı olarak durdurulmasına yönelik herhangi bir karar alınamaması da birçok gözlemci tarafından önemli bir başarısızlık olarak nitelendirilirken, sonuç bildirgesinde “düşük emisyonlu enerji” tanımı da fosil yakıt kullanımının devamına yönelik bir açık kapı niteliği taşıdı.

Zirvenin kapanış oturumunda konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri kayıp ve zarar fonu kararının alınmış olmasını tarihi bir başarı olarak nitelerken, bunun Afrika ülkeleri ile gelişmekte olan ülkelerin yıllardan beri süregelen “acil ve ısrarlı” bir talebi olduğuna fakat son birkaç yıldır göz ardı edildiğine vurgu yaptı.

BM Genel Sekreteri António Guterres de açıklamasında zirvede kayıp ve zarar fonu kurulmasını “kırılan güveni yeniden inşa etmek için acilen ihtiyaç duyulan bir işaret” olarak nitelerken buna karşın bu kararın yeterli olmayacağını sözlerine ekledi.