COP26 zirvesi ertelendi

Zirve 2021 Kasım ayına ertelendi

28 Mayıs 2020

2020 yılı Kasım ayında yapılması planlanan Birleşmiş Milletler İklim Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26) 1 – 12 Kasım 2021 tarihlerine ertelendi.

Zirve başkanlığı tarafından yapılan açıklamada[1] ertelemenin BM İklim Değişikliği, Birleşik Krallık ve İtalya yönetimlerinin ortak kararı olduğu bildirildi.

Bununla birlikte açıklamada Fransa, Barbados, Çad, Avustralya, Hindistan ve Peru’da farklı alanlarda uzmanlığı olan 25 kişinin de COP26 başkanlığına danışmanlık yapacağı bildirildi.

“COP26 Dostları” olarak tanımlanan bu grupta Birleşmiş Milletler İklim Eylemi Genel Sekreteri Özel Danışmanı Selwin Hart, Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti ve Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Sharan Burrow gibi isimler de yer alıyor.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Genel Sekreteri Patricia Espinosa iklim değişikliği ve COVİD-19’a yönelik çabaların birbirini dışlamadığını, doğru yapıldığı zaman COVID-19 krizinden kurtuluşun daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir iklim yoluna yönlendirebileceğini kaydetti.

 


[1] New dates agreed for COP26 United Nations Climate Change Conference