COP26 açılış toplantısı yapıldı

Bir hafta önce COP26 Başkanlığından alınan Claire O’Neill toplantı öncesinde bir mektup yayınladı

5 Şubat 2020

9-20 Kasım 2020 tarihleri arasında düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26’ıncı Taraflar Konferansı (COP26) açılış toplantısı dün Londra’da Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve doğa tarihçisi Sir David Attenborough katılımı ile gerçekleşti.

Boris Johnson toplantıda yaptığı konuşmada 20’inci yüzyılda küresel hidrokarbon bağımlılığını tamamen kontrolden çıktığı felaket bir dönem olduğu ve atmosfere çok fazla karbondioksit salımı gerçekleştiğini söyledi. Johnson ayrıca 2020 yılında tüm ülkelerin, aynen Birleşik Krallık gibi net sıfır emisyona ulaşmak için uzun vadeli hedefler getirmesi gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte açılış toplantısının hemen önceki saatlerde, zirvenin başkanlığından geçtiğimiz hafta alınan Claire O’Neill Boris Johnson’ı hedef alan bir mektup [1] yayınladı.

O’Neill dört sayfalık mektubunda Johnson’ın ve etrafındakilerin iklim değişikliğini anlamadığını ayrıca etkileşim ve liderlik eksikliği olduğunu, zirve için gerekli dikkati vermediğini ve kaynakları sağlamadığını iddia etti.

 

 


[1] Claire O’Neill – Mektup