Çinli üreticiler güneşte 340 GW’lık kapasite artışına hazırlanıyor

Pazardaki aşırı rekabet üreticileri finansal olarak zorluyor

23 Ağustos 2022

Çinli güneş paneli üreticilerinin ülkedeki talep artışına karşı üretim kapasitelerini hızla artırdığı, bu artışın ise birçok firma için beraberinde finansal riskler doğurduğu bildirildi.

Japon Nikkei haber ajansının Great Wall Glory Securities şirketinin analizine dayandırdığı haberine göre Çinli üreticiler Haziran ayı itibarıyla toplam üretim kapasitelerini 340 GW artıracak yatırıma başlamış veya ileri seviyede planlama aşamasına geçmiş durumda.[1]

Bununla birlikte haberde kapasite artışındaki şiddetli rekabetin birçok üreticiyi finansal olarak zor durumda bıraktığına da dikkat çekildi.

Haberde hisseleri borsada işlem gören 11 güneş paneli üreticisinden altısının geçtiğimiz yıl zarar ettiğine de dikkat çekildi.

Bununla birlikte küresel güneş paneli pazarında 2010 yılında liderliği alan ilk Çinli şirket olan Suntech’in 2013 yılında iflas ettiği, 2012’de liderliği alan Yingli Green Energy şirketinin ise 2014’te ciddi bir finansal krize girdiği hatırlatılırken, panel teknolojilerindeki hızlı değişimin üreticileri zor durumda bırakabildiği ifade edildi.

 


[1] China has 340 reactors’ worth of solar cell plants in the pipeline