Çinli güneş paneli üreticileri sevkiyatlarını artırmaya devam ediyor

NDP Solarbuzz’a göre önde gelen Çinli güneş paneli üreticileri sevkiyatlarını yüzde 26 oranında artırdı

28 Ağustos 2014

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticileri arasındaki önde gelen Çinli şirketlerin 2014’ün ikinci çeyreğindeki sevkiyatlarının rekor seviyede yükseldiği bildirildi.

Araştırma kuruluşu NDP Solarbuzz tarafından yapılan açıklamaya göre Yingli Solar, Trina Solar, Canadian Solar, Jinko Solar, JA Solar ve Renesola tarafından yapılan panel sevkiyatları bu dönemde yüzde 26 oranında yükseldi.

Kuruluşun açıklamasında sevkiyatların toplam rakamına yer verilmezken, sektördeki ilk 20 panel üreticisinin toplam sevkiyatların yüzde 71’ini gerçekleştirdiği bildirildi.

Yılın ilk çeyreğinde çok başarılı sonuçlar alan başta Sharp Solar olmak üzere Japon üreticiler ise, Japon mali yılının 1 Nisan 2014’te bitmesinden kaynaklı dönemsel etkiler nedeni ile sevkiyatlarında yüzde 50’lik gerileme yaşadı.

Kuruluşun tespitlerine göre önde gelen Çinli üreticiler ürünlerini yüzde 29 oranında iç pazarlarına sunarken, ABD ve AB pazarının sevkiyatlarının içindeki payı yüzde 38.9 oldu.

NDP Solarbuzz kıdemli analisti Ray Lian’a göre ticari anlaşmazlıklar dolayısı ile Çinli üreticiler aleyhine getirilen engellere rağmen sağlanan bu başarı, üreticilerin bölgesel pazarlara göre belirledikleri stratejilerin başarılı şekilde uygulandığını göstermekte.

Kuruluşun analizinde Türkiye’de de SolarTürk ile üretim anlaşması bulunan ReneSola’nın üretim stratejisinin şirkete sağladığı katkıya dikkat çekiliyor.

Analize göre toplam üretiminin yarısına yakınını başka üreticiler üzerinden üreten şirket bu sayede son 12 ay içinde Avrupa, Avustralya ve Hindistan pazarlarında önemli yer sağlamış durumda.

Türkiye’de önemli bir pazar payına ulaşan Canadian Solar’da analizde dikkat çekilen diğer bir şirket oldu.

Kanada merkezli üreticinin Kanada’daki üretim kapasitesini artırmış olması ayrıca ana akım projeler ile Japonya’ya olan sevkiyatlarını artırmış olması şirketin marka bilinirliğini gelişmesini sağlamış durumda.

Kuruluşa göre Çin pazarında geçen 12 aydaki en başarılı 6 şirket ise sırasıyla Yingli Green Energy, Trina Solar, Jinko Solar, Hareon Solar, Suntech ve JA Solar oldu.
NDP Solarbuzz’a göre Çin’in iç pazarının yılın ikinci yarısında 10 GW’ın üzerinde büyüyecek olması ülkenin önde gelen şirketlerin sevkiyatlarını artırmalarına olanak sağlayacak.