Çinli Güneş Enerjisi Şirketlerine 10 Milyar Dolarlık Finansman

İki Çinli banka ülkedeki 3 ayrı güneş enerjisi şirketine Avrupa yatırımları için finansman desteği sağladı.

20 Haziran 2011

Çin’de iki bankanın Avrupa’da yapacakları güneş enerjisi yatırımları için üç ayrı Çinli firmaya 10 milyar dolara yakın kredi sağlayacağı açıklandı.

Çin Tüccar Bankası ve kamu kuruluşu olan Çin Kalkınma Bankası tarafından sağlanacak kredi ile Goldpoly New Energy Holdings, TBEA SunOasis ile CTDC şirketlerinin güneş enerjisi yatırımları için finansman sağlanacak iken firmalar bu kaynağı Avrupa’da yapacakları güneş enerjisi santrali yatırımları için kullanacak.

Bu firmalardan yapılan açıklamalarda sağlanan finansmanın başlangıçta küçük ölçekli yatırımlar için kullanılacağını fakat bu sayede zamanla büyük ölçekli güneş enerjisi santrali yatırımları da gerçekleştirileceği belirtildi. Firmalar bu yatırımlarında ise kendi ürettikleri ekipmanları kullanacak.

Çin Kalkınma Bankası’nın temiz enerji yatırımları için sadece geçen yıl sağladığı finansmanın büyüklüğü 35 milyar dolar iken bankanın bugüne kadar LDK Solar, Trina Solar, Yingli Green Energy, Suntech Power ve JA Solar gibi güneş enerjisi şirketlerine sağladığı kredilerin toplam tutarı 26 milyar doları aştı.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör