Çin’in yeşil büyümesi gelecek yıl gerileyebilir

2017’deki büyümenin yüzde 11 oranında gerileyebileceği öngörülüyor

29 Eylül 2016

Çin’in rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının bu yılda yüksek büyümenin ardından, 2017’de yavaşlayacağı öngörüldü.

Bloomberg New Energy Finance öngörüsüne göre bu yıl Çin’in rüzgar ve güneş enerjisi gücü 46,9 GW’lık artış gösterecek iken bu rakam 2017’de 41,8 GW’a gerileyecek.

Bu son 8 yıldır kesintisiz ve istisnasız şekilde küresel rüzgar ve güneş yatırımlarının lideri olan Çin’de görülecek ilk gerileme olacak.

Kuruluşa göre bunun gerekçesi Çin’in yavaşlayan ekonomisine bağlı elektrik talebi artışındaki yavaşlama ile rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları için sağlanan teşviklerde gerçekleşecek yeni düzenlemeler olacak.

Bununla birlikte BNEF Çin yönetiminin mevcut planlarının 2018 için yüzde 7’lik büyüme öngördüğünü hatırlatırken, hükümet politikalarının bu konuda belirleyici olacağını düşünüyor.

Kuruluşun tahminlerine göre Çin’deki büyümenin bu yıla göre yüzde 11 oranında gerileyeceği  2017’de küresel büyüme ise yüzde 17 düzeyinde gerçekleşecek.

BNEF bu yıl küresel rüzgar ve güneş gücünün toplamda 129,3 GW’lık artış göstermesini öngörüyor.

Bu artışın 46,9 GW’lık bölümü Çin’de, 21,3 GW’lık bölümü ABD’de , 61,1 GW’lık bölümü ise dünyanın geri kalan ülkelerinde gerçekleşecek yatırımlardan kaynaklanacak.