Çin’in solar ekipman ihracatı 2016’da geriledi

Çinli üreticilerin Türkiye’deki pazar payı yüzde 74 oldu

6 Mart 2017

Çin’in güneş hücresi ve modülü ihracatının 2013’ten sonra ilk defa geçtiğimiz yıl gerilediği bildirildi.

Çinli Caixin gazetesinin haberine göre açıklama Çin Ticaret Odası’nın, Makina ve Elektronik Ürünler İthalat ve İhracat Dairesinin Güneş Enerjisi Bölümü Sekreteri Zhang Sen tarafından 16 Şubat 2017 günü düzenlenen bir seminerde yapıldı.

Zhang açıklamasında bu düşüşte kısmen Çinli firmalara karşı ABD, Avrupa Birliği, Avustralya, Hindistan, Kanada ve Türkiye tarafından uygulanan anti-damping ve anti teşvik soruşturmalarının etkili olduğunu söyledi.

Bu uygulamalara rağmen Çin’de üretilen solar ürünlerinin 2016’da ABD’de pazarında yüzde 21, Japonya’da ise yüzde 63 oranında pay sahibi olduğu bilgisini veren Zhang Çinli firmaların Türkiye pazarında ise yüzde 74’lük oran ile hakim konumda olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte bazı Çinli fotovoltaik ürün üreticilerinin Çin’in ”Bir Kuşak, Bir Yol” girişimi kapsamında özellikle Uzak Doğu Asya ülkelerinde açtıkları fabrikalar üzerinden ihracat yapmalarının da Çin’in bu alandaki resmi ihracat rakamının düşüşünde etkili olduğu Zhang Sen tarafından altı çizilen bir diğer nokta oldu.