Çin’in kömür kararından en fazla Asya ülkeleri etkilenecek

Onlarca Gigavatlık kömür projesi iptal olabilecek

24 Eylül 2021

Pazar araştırma ve danışmanlık kuruluşu Wood Mackenzie Çin’in yabancı ülkelerdeki yeni kömürlü termik santral projelerini desteklemeyecek olmasının önemli etkilerinin olacağını öngördü.

Kuruluşa göre bu karar küresel kömür pazarında arz ve talep üzerinde etkili olacak ve kömür fiyatları üzerinde uzun vadede baskı oluşturacak.

Karar en büyük etkiyi Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerdeki yabancı yatırımlara dayalı kömür projeleri üzerinde gösterecek.

Özellikle de Endonezya’da 2025 sonrasında devreye girmesi planlanan 29 GW’lık kömür projesi risk altında olacak. Bu durum da Endonezya’nın çok daha fazla kömür ihraç etmesine neden olabilecek.

Bununla birlikte analizde esas kilit noktanın ülkelerin sahip oldukları mevcut kömürlü termik santrallerinin geleceği olduğuna vurgu yapıldı.

Özellikle nispeten yeni santrallere sahip Asya ülkeleri bu santralleri devreden çıkarmayı karşılamayacakları, yeni projeleri de hayata geçiremeyecekleri için mevcut santrallerinin ömrünü uzatacak adımlar atma yoluna gidebilecekler.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’nda video mesaj yolu ile yaptığı konuşmada ülkesinin iklim değişikliği ile mücadele çabaları kapsamında, başka ülkelerde yeni kömürlü termik santral projelerinde yer almayacaklarını söylemişti.