Çin’in İlk Denizüstü Rüzgar Tarlası Devrede

Çin’in denizüstü ilk rüzgar tarlası elektrik üretim ve iletimine başladı. Çin’in denizüstü rüzgarda 2020 hedefi ise 30 gigavat kurulu güce ulaşabilmek

15 Temmuz 2010

Çin’in denizüstü ilk rüzgar tarlası elektrik üretim ve iletimine başladı. Şangay kıyılarında inşa edilen 102 megavat kurulu güce sahip olan santralin ürettiği ilk elektrik ile Şangay’daki fuar merkezi aydınlatıldı.

340 milyon dolar yatırım ile kurulan santralde Çinli rüzgar türbini üreticisi Sinovel tarafından üretilen 34 adet türbin kullanılırken projenin 100 megavatlık ikinci aşaması içinde yerel otoritelerden gerekli izinlerin sağlandığı belirtildi. Santralin inşa çalışmalarına 2008 Eylül’ünde başlanmış, kurulum çalışmaları bu yıl şubat ayında tamamlanmış, santralin elektrik şebekesine bağlantısı ise geçen hafta sağlanabilmişti.

Yapılan açıklamada santralde yılda 267 milyon kilovat saat elektrik üretimi yapılabileceği ve bu sayede Şangay’daki 200.000 evin enerji ihtiyacının karşılanabileceği aynı zamanda yılda 200.000 ton karbondioksit salımının da engellenebileceği belirtildi.

Çin hükümetinin resmi verilerine göre ülkenin işletilebilir durumda karasal rüzgar gücü 250 gigavat iken denizüstü rüzgarda bu rakam 750 gigavat. Çin hükümetinin 2020 yılı için ise hedefi denizüstü rüzgar enerjisinde 30 gigavat kurulu güce ulaşabilmek.