Çin’den Rüzgar’da Geri Adım

Çin hükümeti Çin’li rüzgar türbini üreticilerine verilen devlet desteği politikasından geri adım atıyor.

3 Kasım 2009

Bu yıl Çin’in Guangzou kentinde yirmincisi düzenlenen Çin – ABD İşbirliği Komisyonu toplantısında Çin Ticaret Bakanı Chen Deming tarafından yapılan açıklamada bugüne kadar Çin’li türbin üreticilerine yönelik uygulanan ayrıcalıktan vazgeçildiği duyuruldu.

Chen’e göre artık ABD’li firmalar da Çin’li firmalar ile aynı şart ve koşullar altında pazarda faaliyet gösterebilecek.

Çin’in yerel hükümetleri tarafından uygulanan teşvikler ile Çin’li rüzgar enerjisi yatırımcıları yatırımlarında Çin’de imal edilen türbinleri kullanmaları halinde yüzde 70’lere varan destekler alabiliyorlardı.

Bu politika sayesinde Çin’de 2004’te  yüzde 25 olan yerli türbin oranı 2008 yılında yüzde 61.8’e ulaşmış ve ilk üç sırayı Çin’li firmalar paylaşmıştı. Dünyanın en karlı rüzgar enerjisi pazarında 2009 sonu itibari ile beklenen aynı oran ise yüzde 83.

Bu açıklamanın geçen haftalarda yapılan ABD,Teksas’ta Amerikan – Çin ortaklığı ile gerçekleşecek 600 MW’lık rüzgar tarlası yatırımı duyurusunun hemen akabinde gelmesi ise dikkat çekici bulunuyor.

Zira ilgili yatırımda kullanılacak rüzgar türbinlerinin tamamı devlet destekli Shengyan Power Group tarafında Çin’de üretilip ABD’ye getirilecek. Toplam tutarı 1.5 milyar dolar olacak yatırımın fonlanmasının tamamına yakını Çin bankaları tarafından yapılırken ABD hükümeti projenin maliyetinin %30’u olan 450 milyon doları tutarı yatırıma bağışlayacak ve krediler için Hazine garantisi sağlayacak. Bu proje ile ABD’de 300 Çin’de ise 2.000 civarında istihdam sağlanacağı öngörülüyor.