Çin’den ABD’ye karşı hamle

Çin ve ABD arasında güneş enerjisindeki ticaret savaşı genişliyor

26 Temmuz 2012

Çinli güneş enerjisi firmalarının Çin hükümeti desteği ile ABD pazarında haksız rekabet yarattığı suçlamaları nedeni ile bu ülkede başlatılan soruşturma ve getirilen anti-damping vergilerine karşı Çin karşı hamlede bulundu.

Çin Ticaret Bakanlığı internet sitesinden yayınlanan bir açıklama ile ABD’de üretilen polisilikon kullanılarak üretilen ve Çin’de satılan güneş panellerine yönelik anti-damping ve anti-teşvik soruşturması açıldığı bildirildi. Soruşturmanın sonuçlanması için son tarih 20 Temmuz 2013 iken, tamamlanmadığı takdirde 2014’e kadar da uzatılma ihtimali de bulunmakta.

Bakanlık açıklamasında ayrıca Güney Koreli polisilikon fiyatları için de anti damping soruşturması açıldığı belirtildi.

Çin Gümrük İdaresi’nin verilerine göre 2011 yılında ülkede, toplam değeri 2.59 milyar dolar olan 64.600 ton polisilikon ithalatı gerçekleştirildi. İdare’nin verilerine göre 2011’deki ithalat bir önceki yıla göre yüzde 60 artarken, toplam ithalatta ABD ve Güney Kore’nin payı ise yüzde 60 oldu.

Yine Çin Gümrük İdaresi’nin verilerine göre 2012’nin ilk beş ayında ise toplam değeri 960 milyon dolar olan 34.000 tonluk polisilikon ithalatı gerçekleşirken bu işlemlerde ABD’nin payı yüzde 41.4, Güney Kore’nin ise yüzde 22.2 oldu.

Konu hakkında China Daily gazetesinin görüştüğü Çin Fotovoltaik Sanayi Birliği Genel Sekreteri Wang Bohua ise ABD ve Güney Kore’den kaynaklı düşük fiyatlı polisilikon ithalatı nedeni ile ülkedeki polisilikon üreticilerinin yüzde 80’inin sektörden çekildiğini ve 5.000 kişinin işsiz kaldığını ifade etti.