Çin’de teşviksiz güneş elektriği dönemi başladı

Çin elektrik şebekesine bağlanan 500 MW gücündeki GES şebeke fiyatından elektrik satacak

29 Aralık 2019

Çin’de kamu teşviği sağlamadan, şebeke fiyatı üzerinden elektrik satacak olan ilk güneş enerjisi projesinin tamamlandığı ve 24 Aralık 2019 günü saat 08.00 itibari ile şebekeye elektrik vermeye başladığı açıklandı.

Çin hükümetine bağlı kamu enerji şirketi Kamu Elektrik Yatırımları Şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre proje Çin’in Chaoyang şehrinin 10 ayrı ilçesinde inşa edilen toplam kurulu güçleri 500 MW olan 12 kurulumdan oluşuyor.

Açıklamada projenin kapasite tahsisi sağlandığı yıl inşaasına başlanıp, tamamlanıp, devreye alınma başarısı gösterdiği vurgulanırken, bu başarı için Haziran ayından beri projedeki hiçbir çalışanın tatil yapmadan 203 gün boyunca aralıksız çalıştığı ifade edildi.

Açıklamada proje için gerçekleştirilen teknik çözümler sayesinde projenin iç karlılık oranının teşvikli projeler seviyesine yükseltildiği iddia edildi.

Proje kapasite tahsis hakkını Çin Ulusal Kalkınma Komisyonu tarafından 20 Mayıs 2019 tarihinde, teşviksiz rüzgar ve güneş enerjisi projeleri için gerçekleştirilen yarışmalarda kazanmıştı.

Yarışmalarda ülkenin 16 ayrı şehrinde toplamda 14,78 GW güce sahip olacak 168 güneş enerjisi projesine kapasite tahsisi sağlamıştı. Aynı yarışmada kurulu güçleri 4,51 GW olacak 56 rüzgar projesi ve toplamda 1,47 GW güce sahip olacak dağıtık santraller için de kapasite sağlamıştı.