Çin’de güneş yatırımcıları için iflas uyarısı yapıldı

Ulusal Enerji İdaresi raporuna göre Ningxia eyaletindeki yatırımlar risk altında

14 Ekim 2018

Çin’in Ningxia otonom bölgesi güneş enerjisi sektörünün yaygın bir iflas riski altında olduğu bildirildi.

Reuters tarafından Çin Ulusal Enerji İdaresi tarafından hazırlanan bir rapora dayandırılan habere göre ülkenin Kuzey Batısındaki Ningxia’da güneş yatırımcıları zor günler yaşıyor.

Elektrik satışı ödemelerindeki aksamalar, birçok güneş enerjisi yatırımcısını faaliyetlerinin devamı için çok yüksek faizle borç almak zorunda bırakıyor. Bazı yatırımcılar ise santrallerinin bakımı gibi temel faaliyetlerini bile yerine getiremiyor.

Rapora göre mevcut durumun devam etmesi bölgedeki güneş enerjisi yatırımcıları arasında geniş çaplı bir iflas dalgası yaşanmasına neden olabilir.

İdare çalışmasında bu durumun önüne geçmek için bölgedeki yerel yönetimlere yenilenebilir enerji projelerine yönelik kapasite artışlarını sınırlandırmak ve teşvik dağıtım sisteminin denetimini çok daha sıkı hale getirme çağrısı yaptı.

Alım garantisi fiyatı 126 dolar/MWh düzeyinde

Çin’deki yasal düzenlemeler elektrik dağıtım şirketlerine yenilenebilir enerji yatırımlarından mümkün olan düzeyde alma zorunluluğu getiriyor. Aynı zamanda güneş enerjisi bölgede en yüksek alım fiyatı uygulanan enerji kaynaklarından.

Bölgedeki dağıtım şirketleri kömürlü termik santrallerden aldıkları elektriğe Megavat-saat (MWh) başına 255,5 yüen, güneş enerjisinden üretilen elektriğe ise 871,6 yüen/MWh ödüyor.

Ningxia’nın Mayıs ayı sonu itibari ile güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 6,2 GW, rüzgar enerjisi kapasitesi ise 9,9 GW idi.

Bununla birlikte bölgede 2017 yılında rüzgar ve güneşten üretilen elektrik miktarı 3,2 milyar kilovat-saat (kWh) iken, bölge yönetiminin 2018 hedefi 5 milyar kWh idi.

Açık 17 milyar doların üzerinde

Son yıllarda rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının rekor hızla yükseldiği ülkede, bu yatırımlar için ödenen teşviğin yarattığı bütçe açığı 2017 sonu itibari ile 110 milyar yüen (17,12 milyar dolar) seviyesine yükselmişti.

Çin Ulusal Enerji İdaresi ile Maliye Bakanlığı tarafından 1 Haziran 2018, Cuma günü yayınlanan ortak bir açıklama ile 2018’nin devamı için yeni güneş elektriği yatırımları önemli oranda sınırlandırılmıştı.