Çin’de elektrikli araç üretimi yaygınlaşıyor

Dünyanın en büyük otomotiv pazarına sahip Çin’de elektrikli araç üretimi günden güne artıyor. 2020 yılında yıllık elektrikli araç üretiminin 1 milyonu bulacağı tahmin ediliyor

27 Ekim 2010

CRI Türkçe Servisi

Kentlerdeki hava kirliliğinden, küresel iklim değişikliğine kadar bir dizi çevre sorunu hayat tarzımızı değiştirmemiz için bizi zorluyor. Hükümetler, sivil toplum örgütleri vatandaşların tüketim alışkanlıklarını değiştirmek için sosyal kampanyalar yürütmenin yanı sıra bazen de farklı politikaları hayata geçirerek bu değişikliklerin gerçekleşmesini ve insanlar için farklı bir geleceğin temellerinin atılmasını sağlamaya çalışıyor. Elektrikli araçlar da şimdiden, bu gelecek planlarının bir parçası olmuşa benziyor. Hem de yakın geleceğin.

Dünyanın en büyük otomotiv pazarına sahip Çin’de elektrikli araç üretimi günden güne artıyor. 2020 yılında yıllık elektrikli araç üretiminin 1 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Elektrikli araçlar Çin için büyük önem taşıyor çünkü Çin’in büyük kentlerindeki hava kirliliğinin yüzde 70’inden otomobil egzozları sorumlu. Başta hava kirliliği olmak üzere ulaşım kaynaklı sorunları çözmek isteyen Çin hükümeti iki konuya önem veriyor. Yeni enerjiyle çalışan araçlar ve toplu taşımacılık. Çin’in 25 kenti, Maliye Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi ve Sanayi ve Bilişim Bakanlığı’nın desteğiyle alternatif yakıtlı ve enerji verimli araçların desteklenmesini kararlaştırdı. Projenin ana hedefinde, kentlerdeki toplu taşıma araçlarının elektrikli araçlarla değiştirilmesi var. Bu proje 2009 yılında başlatıldı ve o tarihten bu yana sermaye piyasasından elektrikli araç üretimine bir nakit akışı başladı ve şu ana kadar bu rakam 8,5 milyar yuanı, Türk Lirası cinsinden söylersek 1 milyar 800 milyonu buldu.

Haziran ayında hükümet yeni bir karar alarak elektrikli otomobil alımını sübvansiye etmeye karar verdi. Shanghai, Changchun, Shenzhen, Hangzhou ve Hefei kentleri pilot bölgeler olarak belirlendi ve bu kentlerde elektrikli araç alımında 60 bin yuana kadar sübvansiyon verilmesi kararlaştırıldı.

Elektrikli araçların teşviki konusunda yapılanlar bununla da sınırlı değil. 16 kamu şirketi bir birlik oluşturarak, elektrikli araçların gelişmesini hızlandırmak için ortak hareket etme kararı verdi. Firmalar, konunun uzmanlarını işe alma konusunda çaba harcarken, bir yandan da alternatif yakıtlar üzerinde çalışan firmaları satın almaya ve teknoloji transferi yapmaya çalışıyor. Kamu şirketi olmaları ve birlikte hareket etmeleri nedeniyle de inovasyon ve teknik yeterlilik gibi avantajlara sahipler. 16 firmadan oluşan birlik sermaye sorunu da yaşamıyor. Örneğin birlik üyelerinden Çin Ulusal Açıkdeniz Petrol Şirketi, akü üreticisi Tianjin Lishen firmasına 5 milyar yuan tutarında yatırım yapmayı planlıyor. Medyada yer alan haberlere göre, 18 Ağustos’ta oluşturulan birlik, elektrikli araçlara 2012 yılına kadar 100 milyar yuanlık bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Çevreci araç deyince aklınıza sedece toplu taşıma araçları ve elektrikli otomobiller gelmesin. Onlardan daha çevreci olanları da var, bisikletler. Uzun yıllar Çin deyince akla gelen ilk şey olan bisikletler de son yıllarda Çin’deki her şey gibi değişime uğradı. Artık Çin’in sokaklarını elektrik motorlarıyla arşınlıyorlar. Çin’in giderek büyüyen kentlerinde alınması gereken mesafeler de pedallı bisikletleri zorluyor. Beijing’in düz yolları bile yol uzadıkça size yokuş gibi geliyor. Bu yüzden de Çin’deki 10 eyalette elektrikli bisikletler için teşvik veriliyor. Elektirikli bisiklete teşvik veren son eyalet Shandong oldu. Shandong eyaletinde yaşayan ve eski bir bisiklete sahip Song Yingxue artık 2 bin 410 yuana satılan lüks denebilecek elektrikli bir bisikleti yüzde 13 inidirimle alabilecek. Böylece eski bisikletiyle 50 dakika da gittiği işine 20 dakika da gidebilecek. Song’un istediği ve pahalı sayılabilecek elektrikli bisiklet fiyatları Çin’de yaklaşık 500 Türk Lirası’na alınabiliyor. Süpermarketler de 300 liraya da elektrikli bisiklet almak mümkün. Elektrikli bisiklete teşvik veren 10 eyaletten birinde oturuyorsanız bu fiyatı daha da aşağıya çekebilirsiniz. Çin’de halihazırda 120 milyon adet elektrikli bisiklet olduğu tahmin ediliyor. Sadece geçen yıl satılan elektrikli bisiklet sayısı 20 milyondu. Elektrikli araçlar kentlerdeki hava kirliliğinin azaltılması için önemli bir rol oynamalarına rağmen, bisikletler hem ekonomik, hem çevreci hem de bisiklet yolları sayesinde trafik sıkışıklığını “es” geçmeleri nedeniyle daha cazip bir seçenek olarak öne çıkıyorlar. Çin’in birçok kentindeki bisiklet yolları da bisiklet severlere oldukça kolaylık sağlıyor