Çin rüzgar enerjisinde birinciliği ele geçirdi

Ülke kurulu rüzgar gücünde ilk sıraya yerleştiyse de ülkenin enerji altyapı sorunları bu alandaki liderliğini sorgulatıyor.

14 Ocak 2011

Çin resmi haber ajansı Xinhua tarafından verilen bir haberde Çin’in kurulu rüzgar enerjisi gücünde rakibi ABD’yi geçerek ilk sıraya yerleştiği bildirildi.

Haber ajansının Çin Yenilenebilir Enerji Sanayi Birliği Genel Sekreteri Li Junfeng’in açıklamalarına dayandırdığı habere göre Çin geçen yıl kurulu rüzgar enerjisi gücüne 16 gigavat ekleyerek 41.8 GW kurulu güce ulaştı.

Aynı dönemde ABD’de ise kurulu rüzgar enerjisi gücü 5 GW artış göstererek 40.2 GW seviyesine ulaştı. Böylece iki ülke arasında Türkiye’nin toplam kurulu rüzgar enerjisi gücüne denk bir fark oluştu.

Şebeke Bağlantı Yetersizlikleri Yeni Yatırımları Engelliyor

Son yıllarda rüzgar enerjisinde hızla gelişen ülkede yeni yatırımların önünde en büyük engel şebeke bağlantısı sorunu. Ülkede inşası tamamlanan bir çok rüzgar enerjisi santralinin şebeke bağlantısı sağlanamadığı için aktif hale geçemiyor ve yatırımcılar bu nedenle yatırım süreçlerini geciktiriyorlar. Bununla birlikte devrede olan bir çok rüzgar enerjisi santralleri ise elektrik şebekesinin elverişsizliği nedeni ile düşük kapasitede çalışmak durumunda kalmakta.

Xinhua tarafından verilen haberde yeni kurulumlarının ne kadarının şebeke bağlantısının sağlanabildiği ve ülkede toplam kurulu rüzgar enerjisi gücünün ne kadarını şebeke bağlantısı olduğu bilgisi verilmedi. 2010 Ağustos’un da Çin Elektrik Konseyi tarafından yapılan açıklamada ülkedeki rüzgar enerjisi santrallerinin sadece 22.94 GW’lık kısmını temsil edeninin şebeke bağlantısı bulunduğu açıklanmıştı.

2011 yılında ülkenin farklı bölgelerinde toplam 10.5 GW kurulu güce ulaşacak rüzgar enerjisi santrali projelerinin hayata geçirileceği Çin’de resmi rakamlara göre 2015 yılında 90 GW kurulu rüzgar enerjisi gücüne ulaşılması hedefleniyor.