Çin Renault’dan elektrikli araç üretimi talep etti

Talep ülkede yatırım hazırlıkları yapan şirkete ülkenin Çevre Bakanlığı tarafından yapıldı

25 Haziran 2013

Çin yönetiminden Fransız otomobil üreticisi Renault’ya ülkede elektrikli araç üretimi gerçekleştirmesi talebi geldiği bildirildi. Konu ile ilgili açıklama şirketin Baş Operasyon Yöneticisi Carlos Tavares tarafından yapıldı.

Carlos Tavares Renault ile Çinli Dongfeng Motor Group ortak girişimi ile 150.000 araç üretim kapasiteli bir fabrika yatırımı gerçekleştirebilmek için Çinli makamlara izin başvurularında bulunulduğunu, Çin Çevre Bakanlığı’nın ise başvurularını kabul etmek ile birlikte kendilerinden ülkede elektrikli araç üretimi de gerçekleştirmelerini talep ettiğini söyledi.

Bu talebin Çinli makamlardan gelmiş olmasının kendileri için hem rekabet avantajı hem de güzel bir tesadüf olduğunu kaydeden Tavares bununla birlikte henüz hangi modellerini Çin otomobil piyasasına sunacaklarının kararının ise verilmediğini ifade etti.

Carlos Tavares açıklamasında ayrıca Renault’nun halihazırda dünyada elektrikli araç piyasasında dört ayrı model sunan tek üretici olmak ile birlikte yüzde 9 pazar payına sahip olduğu Avrupa otomobil pazarında elektrikli araç satışının yüzde 51’ini gerçekleştirmekte olduğuna da vurgu yaptı.

Renault CFO’su Tavares bununla birlikte Hindistan elektrikli araç pazarında da olmak istediklerini kaydederken, bu yatırımlarda elektrikli araç üretimi için sağlanacak teşvikler ve bu araçlar için gerekli olan şarj noktaları gibi altyapı yatırımlarının önemine vurgu yaparken, Renault’nun elektrikli araç üretimindeki yüksek maliyetler nedeni ile Fransa’da satılan her elektrikli araç için 7 bin avro teşvik aldığını kaydetti.

Çin hükümeti özellikle kış aylarında yaşanan hava kirliliği nedeni ile ülkede elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyor. 2013 sonunda başkent Pekin trafiğinde 5.000 elektrikli araç olmasını hedefleyen Çin hükümeti bunun için elektrikli araç almak isteyen kişilere önemli teşvik ve ayrıcalıklar sağlıyor.