Çin Güneş Enerjisi Teşviklerini Açıkladı

Çin güneş enerjisi yatırımcılarının uzun zamandır beklediği güneş enerjisi alım fiyatlarını açıkladı. 

2 Ağustos 2011

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu uzun zamandır beklenen güneş enerjisinden elektrik üretimine dair teşvik politikasını açıkladı.

Komisyonun kararına göre ülkede 1 Temmuz 2011 öncesinde onaylanmış güneş enerjisi projeleri ile 2011 yılı sonuna kadar tamamlanarak elektrik üretmeye başlayacak güneş enerjisi santrallerinde üretilecek elektriğin alım fiyatı kilovat-saat başına fiyatı 1.15 yuan (18 dolar-sent) olacak.

Onayı 1 Temmuz sonrası gerçekleşen ile tamamlanması 2012 yılını bulacak olan santrallere uygulanacak alım fiyatı ise kilovat-saat başına 1 yuan olarak belirlenmiş durumda.

Komisyon sadece ülkenin Tibet bölgesi için bir istisna getirerek bu bölgedeki güneş enerjisi yatırımlarını zaman sınırı olmaksızın 1.15 yuan’lık alım fiyatı ile destekleme kararı aldı.

Komisyon yatırım maliyetlerindeki düşüşler ve teknolojideki ilerlemelere bağlı olarak ise şu anki alım fiyatlarının ileriki dönemlerde değişebileceğini de kararında belirtti. Ülkede daha önce yapılan iki ayrı ihalede alım fiyatları kilovat-saat başına 0.73 yuan ile 0.99 olarak belirlenmişti.

Çin’in resmi rakamlarına göre 2010 yılı sonu itibari ile ülkedeki kurulu güneş enerjisi gücü 700 MW iken Çin hükümetinin hedefi bu rakamı 2015 sonunda 5 GW’a çıkarabilmek. Bazı analistlere göre ise rüzgar enerjisinde olduğu gibi bu hedefler zamanından önce aşılabilir ve Çin’deki kurulu güneş enerjisi gücü 2015 yılında 10 GW’ı aşabilir, 2020 yılına gelindiğinde ise 40-50 GW seviyelerine ulaşabilir.