Çin güneş elektriği sanayisi yüzde 30 oranında büyüdü

Çin güneş elektriği ekipmanları sektörünün yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında büyüdüğü açıklandı.

24 Ağustos 2015

Çin güneş elektriği ekipmanları sektörünün yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında büyüdüğü açıklandı.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Çinli güneş enerjisi şirketleri 2015 yılının ilk yarısında 200 milyar yüenlik (31,26 milyar ABD-doları) hasılat rakamına ulaştılar. Bakanlık açıklamasında sektörün geçen yılın aynı döneminde 150 milyar yüen (23,44 milyar dolar) hasılat yaptığı da hatırlatıldı.

Bununla birlikte bakanlık verilerine göre Çinli firmaların gerçekleştirdikleri ihracatın değeri ise geçen yılın aynı dönemine göre azalış gösterdi. Çinli ekipman üreticileri 2014’ün ilk yarısında 8,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu rakam bu yılın aynı döneminde ise 7,7 milyar dolara geriledi.

Aynı dönemde ülkenin güneş elektriği kurulu gücü ise 7,73 GW’lık artış göstererek toplamda 35,7 GW’a yükseldi. Çin enerji yönetimi 2015 yılının tamamı için, 8 GW’ı çatı üstü sistem kurulumlarından oluşmak üzere, 17,8 GW’lık kurulu güç artışı hedefliyor.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı açıklamasında henüz tamamlanmamış verilere göre Çinli firmaların yabancı ülkelerde 800 MW’lık hücre ve 1,5 GW’lık modül üretim kapasitesine ulaştıklarını ve bu kapasiteleri sırasıyla 3,2 GW ve 3 GW’a çıkaracak olan çalışmaların da devam etmekte olduğu bilgisi de verildi.

Çin Ulusal İstatistik İdaresi verilerine göre ise ülke ekonomisi 2015’in ilk yarısında yüzde 7’lik büyüme gösterirken, sanayi sektöründeki büyüme ise yüzde 6,3 düzeyinde kalmıştı.

Çin resmi olarak sanayi değer katkısı olarak adlandırılan sanayi hasıla değerini sektörlerinde yıllık ciroları 20 milyon yüen (3,1 milyon dolar) seviyesini geçen şirketlerin faaliyetlerini temel alarak hesaplıyor.