”Çin fotovoltaikte şiddetli rekabet, düşük karlılık döneminde”

Çin yönetimi sektöre sağladığı desteği önemli oranda düşürmüştü

30 Temmuz 2018

Çin Ulusal Fotovoltaik Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Wang Bohua geçtiğimiz hafta Pekin’de düzenlenen bir konferansta Çin fotovoltaik sektörünün mevcut durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Wang konuşmasında Çin’in güneş elektriği gücünün 2018 yılının ilk altı aylık döneminde, yarıya yakını küçük ölçekli sistem kurulumlarından olmak üzere 24 GW arttığı bilgisini verdi.

Wang tarafından verilen bilgilere göre aynı dönemde Çin’de gerçekleşen wafer üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında artarak 50 GW’a yükseldi.

Fotovoltaik modül üretim rakamı ise 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 22 artış ile 39 gW düzeyinde oldu.

Çin fotovoltaik sanayisi 2018’in ilk yarısında bir yıl öncenin aynı dönemine göre yüzde 21,2 oranında artış ile 5,51 milyar dolarlık gelir elde etti.

Wang konuşmasında Çin fotovoltaik sektöründeki karlılığın ve kapasite kullanım oranlarının gittikçe gerilediği bilgisini verirken, yılın ilk yarısındaki yüksek büyümeye rağmen bazı üreticilerin bu dönemde zarar ettiğini, fotovoltaik sektörüne yönelik desteklerin gerilemesi ile de sektördeki rekabetin şiddetlendiği ve düşük karlılık dönemine girildiğini kaydetti.

Toplam kapasite 150 GW’ı geçti

Çin’in güneş elektriği gücü geçtiğimiz yıl gerçekleşen 53 GW’lık artış ile 2017 sonunda 132 GW seviyesine, yani küresel gücün yüzde 32,4’üne yükselmişti.

Bununla birlikte Çin Ulusal Enerji İdaresi ile Maliye Bakanlığı tarafından 1 Haziran 2018, Cuma günü yayınlanan ortak bir açıklama ile güneş enerjisine sağlanan destekler ve kapasite izinleri önemli oranda sınırlanmıştı.