Çin enerji verimliliği ve yenilenebilir hedeflerini yükseltti

Ülkede aşırı noktalara ulaşan hava kirliliği Çin hükümetinin enerji politikalarına da yansıyor

6 Mart 2013

Enerji üretimini yüzde 70 oranında kömürden sağlayan Çin’de aşırı seviyelere yükselerek, insan hayatı için risk oluşturan noktaya gelen hava kirliği ülke hükümetinin enerji politikalarını bu duruma göre revize etmesine neden oluyor.

Dün başlayan Çin Ulusal Halk Kongresi’nde okunan, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun yıllık raporunda bu alandaki çalışmalar ve 2013 hedefleri hakkında bilgi verildi.

Komisyon’un raporuna göre, Çin’in birim gayrisafi yurtiçi hasıla üretimi için tükettiği enerji oranı 2012’de, resmi hedef olan yüzde 3.5’luk hedefi de aşarak bir önceki yıla göre yüzde 3.6 oranında geriledi. Raporda Çin’in bu yıl için hedefinin ise yüzde 3.7’lük gerileme olduğu ifade ediliyor.

Çin’in 2010-2015 yılları arasında bu oranı yüzde 16, bu üretimden kaynaklı karbon salımını ise yüzde 17 oranında azaltma hedefi bulunuyor. Çin bu hedefe ulaşmak için ise bu dönemde 2.37 trilyon yüen (380 milyar ABD doları) düzeyinde yatırım planlıyor.

Yine rapora göre Çin 2013 yılında kurulu gücünü hidroelektrikte 21 GW, rüzgar enerjisinde 18 GW, güneş enerjisinde 10 GW ve nükleer enerjide 3.24 GW artırmayı hedefliyor.