Çin elektrikli araçlar için 16 milyar dolarlık fon sağlayacak

Ülke yönetimi kaynağı elektrikli araçlar için şarj altyapısının geliştirilmesi için sağlayacak Çin yönetiminin, ülkedeki elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmak için çok önemli bir teşvik politikasını devreye sokmak üzere olduğu bildirildi. Bloomberg haber ajansının ismini vermediği yetkililere dayandırdığı habere göre yönetim ülke çapındaki elektrikli araç şarj istasyonları sayısını artırmak için 100 milyar yüenlik (16 milyar dolar) fon… View Article

27 Ağustos 2014

Ülke yönetimi kaynağı elektrikli araçlar için şarj altyapısının geliştirilmesi için sağlayacak

Çin yönetiminin, ülkedeki elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmak için çok önemli bir teşvik politikasını devreye sokmak üzere olduğu bildirildi.

Bloomberg haber ajansının ismini vermediği yetkililere dayandırdığı habere göre yönetim ülke çapındaki elektrikli araç şarj istasyonları sayısını artırmak için 100 milyar yüenlik (16 milyar dolar) fon sağlayacak.

Çin yönetimi gerek elektrikli araç üretiminde dünyada söz sahibi ülkelerden biri olmak gerek ise ülkenin özellikle büyük şehirlerindeki hava kirliliğini azaltmak için bu araçlkarın yaygınlaşması için önemli çaba gösteriyor.

Ülke yönetimi en son geçen ay aldığı bir karar ile 2016 yılına kadar ülkede gerçekleşecek olan kamu aracı alımlarında elektrikli araçlarının payının yüzde 30 olması zorunluluğu getirmiş ve bu oranın 2016'dan sonra yükseltilebileceği bildirilmişti.

Çin yönetimi tarafından alınan kararlar ülkenin en önemli elektrikli araç üreticisi BYD'nin yılın ilk yarısındaki satışlarının 6 kat artmasını sağlamıştı.

Önde gelen tüm otomobil üreticileri de Çin'de satışa çıkardıkları model sayılarını artırıyor.