Çin 90 Milyar Dolarlık Akıllı Şebeke Yatırımına Hazırlanıyor

Çin elektrik şebekesini ”daha güçlü ve daha akıllı” hale getirmek için 10 yıl içinde 490 milyar dolar yatırım yapacak.

31 Ekim 2011

Elektrik tüketiminde, atmosfere zararlı gaz salımında ve aynı zamanda temiz enerji yatırımlarında dünya lideri olan Çin’in kamu elektrik dağıtımı şirketin ülkenin elektrik şebekesini ”daha güçlü ve daha akıllı” hale getirmek için 10 yıl içinde 490 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Konu ile ilgili açıklama geçen ay Çin’de yapılan 2011 Akıllı Şebekeler Dünya Forumu’nda konuşan Çin’in resmi elektrik dağıtımı şirketinin yetkilisinden geldi.

Yatırımın 90 milyar doları ise yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik kullanımının yaygınlaşmasında anahtar işlev göreceği öngörülen akıllı şebekeler sistemleri için olacak.

Yetkili Çin’in elektrik şebekesinin modernizasyonu için 2011-2016 yılları arasında 250 milyar dolarlık, 2016-2020 yılları arasında ise 240 milyar dolarlık iki yatırım paketini devreye sokacaklarını belirtti.

Çin devletine bağlı şirket 1 milyarı aşkın abone ile Çin’in elektrik dağıtımının yüzde 88’inden sorumlu.

Çin hükümeti bu yatırımlar ile ülkenin elektrik arzına yönelik birden fazla sorunun üzerinden gelmek istiyor. Elektrik üretiminin yüzde 70’inin kömür santrallerinden sağlandığı ülkede bu durum gerek yol açtığı çevre ve sağlık sorunları nedeni ile hükümet üzerinde baskı yaratırken, gerek ise fosil yakıtlar üzerindeki fiyat dalgalanmaları nedeni ekonomik büyümeyi olumsuz etkiliyor.

Yenilenebilir enerjilerin ülkenin enerji arzındaki payını artırmaya çalışan Çin hükümetinin 2015 yılı için bu alandaki resmi hedefi ise yüzde 9.5 oranına ulaşabilmek.

Çin hükümetinin elektrik şebekesinin modernizasyonuna ağırlık vermesinin diğer bir nedeni ise ülkenin coğrafi koşullarının elektrik dağıtımı üzerindeki olumsuz etkisi. Zira Çin’in yoğun nüfusa ve sanayileşme oranlarına sahip şehirlerinin ülkenin doğusunda bulunmasına rağmen, ülkenin kömür ve doğalgaz kaynakları ile hidroelektrik ve rüzgar santralleri ise ağırlıklı olarak batı bölgesinde bulunuyor.

Bu durum özellikle gösterdiği hızlı ekonomik büyüme nedeni ile Çin’in enerji hatlarının yükünün sürekli artmasına neden oluyor.  Çin’in elektrik tüketiminin 10 yıl içinde iki kat, 25 yıl içinde ise üç kat artacağı tahmin ediliyor.