Çin 2015’te güneş elektriği gücünü yüzde 50 artırmayı hedefliyor

Çin Ulusal Enerji İdaresi bu yıl 3,15 GW’ı çatı kurulumlarında olmak üzere 15 GW’lık güç artışı hedefliyor

8 Şubat 2015

Çin 2015 için yeni güneş elektriği kurulu gücü hedeflerini açıkladı.

Ülkenin resmi haber ajansı Şinhua’nın Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne dayandırdığı habere göre Çin 2015 yılında güneş elektriği kurulu gücünü 15 GW artırmayı hedefliyor.

Habere göre bu artışın 7 GW’lık bölümünün dağıtık sistemlerden oluşması hedefleniyor iken yalnızca çatı üstü sistemlerde 3,15 GW’lık kurulum öngörülüyor.

Habere göre Çin yönetimi arazi tipi kurulumlarda önceliği çorak araziler ile balık yetiştirme alanlarındaki yatırımlara verecek.

Çin’in güneş elektriği alanında ulaştığı toplam kurulu güç hakkında net bilgiler bulunmuyor. Ülkenin resmi açıklamalarına göre bu güç 30 GW’a ulaşmış iken tedarikçilerin açıklamalarını temel alan araştırma kuruluşlarına göre ise  26 GW düzeyinde kurulum bulunuyor. Dağıtık sistemlerin bu gücün içindeki toplam payının ise 5 GW düzeyinde olduğu tahmin ediliyor.

Çin 2014 yılı için ise 14 GW’lık kurulu güç artışı hedeflemiş fakat bu artış 10 GW ile sınırlı kalmıştı.

Analistlere göre bu hedefe ulaşılamamasına güneş elektriği yatırımlarına sağlanan teşvik düzenlemelerindeki belirsizlikler, bürokratik sorunlar ve elektrik iletim altyapısı yetersizlikleri neden olmuştu.